Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Prezydent Andrzej Duda portret na tle flagi Polski i UE

- Przede wszystkim razem z żoną chcemy bardzo podziękować Panu Prezydentowi Donaldowi Trumpowi i jego małżonce, pani Melanii, za zaproszenie do Waszyngtonu, za tę możliwość odbycia kolejnej w ciągu ostatnich 10 miesięcy oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych tutaj, w Białym Domu

– mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z Donaldem Trumpem. - To w sposób jednoznaczny pokazuje, jak bardzo bliskie i dobre są dzisiaj kontakty pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

- Panie Prezydencie, wszyscy mamy nadzieję, że odwiedzi nas Pan Prezydent w Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich tych, którzy polegli w czasie II wojny światowej, która 1 września 1939 roku zaczęła się w Polsce poprzez napaść Niemiec nazistowskich na nasz kraj. I wkrótce zniknął on – niestety – z mapy Europy po napaści także Związku Sowieckiego wtedy na Polskę wspólnie z nazistowskimi Niemcami. Taka jest nasza historia – bardzo trudna – dodał Duda.

W jego przekonaniu dzisiaj sojusznikiem Polski – ale także prawdziwym sojusznikiem wolnej Europy – są właśnie Stany Zjednoczone, które tej Europie pomogły tak wydatnie wygrać II wojnę światową, a potem ustanowić niepodległy, suwerenny, wolny świat, który stał się później w Europie Unią Europejską i istnieje do dzisiaj. - I dzięki Bogu – także dzięki wsparciu kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych – od 1989 roku dzięki wielkiemu ruchowi, Solidarności, dzięki wielkiej determinacji polskiego narodu także my jesteśmy częścią wolnego świata – uważa polski prezydent.

- Także Polska, która wyrwała się zza żelaznej kurtyny – która doprowadziła później do jej upadku – poprzez głosy ludzi oddanych w wyborach w 1989 r., gdy powiedzieli komunistom „nie”, także Polska może dzisiaj się rozwijać jako niepodległy i rzeczywiście suwerenny kraj, który chce budować wspólnotę europejską. Ale kraj, który chce budować także wspólnotę euroatlantycką jako – w naszym rozumieniu – absolutnie kluczowy element pokoju i dobrej współpracy na świecie – dodał Duda.

- Dziękuję też za tę politykę, która w tej chwili jest realizowana, która pokazuje, że jest Pan takim człowiekiem i takim politykiem, który nie tylko mówi, ale dla którego przede wszystkim najważniejsze są czyny. Gdy Pan Prezydent mówi: „Make America great again”, to znaczy „make”, not „say”, not „talk about America”, let’s do that – i to jest właśnie kwestia najistotniejsza – uważa prezydent RP.

- Stąd te nasze porozumienia, które podpisujemy, stąd dwie umowy pomiędzy naszymi krajami zawarte dzisiaj i dwa memorandum of understanding, które podpisaliśmy także przed chwilą. Jedno z nich osobiście – dotyczące bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Jak Pan Prezydent mówił, będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca. Będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo, mam nadzieję, rozwijała pod względem liczby żołnierzy, ale także pod względem infrastrukturalnym. To jest bardzo ważne – dodał Duda.

- Dziękuję też za decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, lecz także dla naszej części Europy, dla Europy Środkowej, dla państw bałtyckich – dla wszystkich tych, dla których tak naprawdę została ustanowiona wzmocniona obecność Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO na wschodniej flance Sojuszu. Jestem za to ogromnie wdzięczny – podkreślił polski prezydent.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…