Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Wizyta pana ministra w Polsce i nasze rozmowy mają na celu wzmocnienie współpracy bilateralnej w wymiarze polityczno-gospodarczym oraz wojskowym - podkreślił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z księciem Fajsalem bin Farhanem Al-Saudem, ministrem spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, który przebywał w Polsce. 

- Królestwo Arabii Saudyjskiej jest od ponad dziesięciu lat naszym najważniejszym partnerem handlowym na Bliskim Wschodzie. Wolumen naszego handlu bilateralnego był rekordowy w 2019 r. i osiągnął poziom 2,7 mld dol. - zaznaczył minister Zbigniew Rau. Rozwój współpracy politycznej i gospodarczej, wojskowej, prawno-traktatowej, współpraca na forach organizacji wielostronnych oraz aktualne kwestie międzynarodowe, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa i ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmów pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską pod przewodnictwem szefów dyplomacji obu państw.

Odbywają się one naprzemiennie w stolicach Arabii Saudyjskiej i Polski na poziomie ministrów spraw zagranicznych i realizowane są w oparciu o Memorandum o Porozumieniu w sprawie dwustronnych konsultacji politycznych między MSZ RP a MSZ Królestwa Arabii Saudyjskiej z 9 maja 2007 r.

- Arabię Saudyjską traktujemy jako strategicznie ważnego partnera w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu. Od 1995 r., kiedy nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne, oba nasze kraje utrzymują przyjacielskie relacje - podkreślał podczas spotkań szef polskiej dyplomacji.

{crossposting}