Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
- Nasilające się skutki zmian klimatu zajmują pierwszą pozycję na liście najważniejszych trendów w obszarze środowiska

Wiceminister środowiska Małgorzata Golińska wzięła udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym zmian klimatycznych podczas Konferencji organizowanej przez Ośrodek Informacji ONZ i PAN w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zebrani eksperci wskazywali na kluczowe problemy globalne, z którymi trzeba będzie się mierzyć w najbliższych latach, czyli zanik bioróżnorodności, czy bezpieczeństwo żywnościowe na świecie.

- Nasilające się skutki zmian klimatu zajmują pierwszą pozycję na liście najważniejszych trendów w obszarze środowiska, ujętych w Polityce Ekologicznej Państwa do 2030 r. – przypomniała na wstępie wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

Polityka Ekologiczna Państwa do 2030 roku to dokument, który przewiduje, że w najbliższych latach skutki zmian klimatu w Polsce mogą stać się coraz bardziej odczuwalne. Według globalnej oceny bioróżnorodności zmiany klimatu to trzecia najważniejsza przyczyna ubożenia różnorodności biologicznej. Badania naukowe wykazują, że zmiany klimatu wywierają one powszechny wpływ na wiele aspektów różnorodności biologicznej, w tym na np. rozmieszczenie gatunków.

- Musimy zapewnić bioróżnorodność, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego oraz stanowi podstawę dla zrównoważonego rolnictwa – powiedziała wiceminister Golińska. - Dlatego, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom klimatycznym potrzebne są działania adaptacyjne w celu przygotowania naszej przyrody na nadchodzące zmiany – dodała wiceminister.

W trakcie prac nad międzynarodowymi porozumieniami służącymi ograniczeniu zmian klimatycznych Polska wielokrotnie zwracała uwagę na ważną rolę lasów jako pochłaniaczy i rezerwuarów gazów cieplarnianych.

- Chodzi o to, żeby do radzenia sobie z problemami wykorzystywać nie jedynie konwencjonalne rozwiązania, ale całe ekosystemy. Szczególnie w przypadku walki ze zmianami klimatu przyroda ma wiele do zaoferowania – począwszy od zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla przez ekosystemy leśne, aż po wspieranie adaptacji do zmian klimatu dzięki właściwemu wykorzystaniu zieleni w miastach – podsumowała Golińska.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…