Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ewakuacja i transport humanitarny w związku z wojną na Ukrainie, środkowoeuropejskie korytarze transportowe, rewizja sieci TEN-T oraz współpraca w ramach Unii Europejskiej były tematami rozmowy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z wicepremierem, ministrem transportu i infrastruktury Rumunii, Sorinem Mihai Grindeanu.

Ministrowie spotkali się w ramach stolika transportowego polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych.

- Agresja Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Cieszy mnie, że zarówno Rumunia, jak i Polska przedstawiają wspólne stanowisko w tej sprawie i potępiają takie działania. Powinniśmy ściśle współpracować na poziomie politycznym i eksperckim, aby w jak największym stopniu wspierać naszych przyjaciół z Kijowa, ale przede wszystkim posługując się narzędziami jakie posiadamy, odpowiadając za sektor transportowy ograniczać skutki kryzysu humanitarnego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Polska podjęła szereg działań mających wspomóc Ukrainę, m.in. uruchomiono pociąg ewakuacyjny na trasie Przemyśl - Lwów, a przewoźnicy kolejowi zwolnili obywateli Ukrainy, który uciekają przed wojną, z opłat za przejazdy kolejami. Zgłoszenie przez Komisję Europejską propozycji utworzenia nowego Europejskiego Korytarza Transportowego Bałtyk - Morze Czarne / Morze Egejskie jest sukcesem państw Europy Środkowej i Południowej. Stworzenie multimodalnego korytarza w oparciu o szlak drogowy Via Carpatia, i kolejowy Rail Carpatia ugruntuje  dalszy rozwój ekonomiczny regionów wschodnich UE. 

- Kręgosłupem nowego Europejskiego Korytarza Transportowego Bałtyk - Morze Czarne / Morze Egejskie jest szlak Via Carpatia. Nasze wspólne wysiłki i determinacja do budowy tej trasy przyniosły efekt. Dziękuję, że Rumunia niezmiennie popiera ten projekt. Przed nami kolejne wspólne ważne projekty, tym razem w obszarze kolejowym - stwierdził minister Adamczyk.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…