Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Relacje polsko-tureckie sięgają 600 lat historii. To relacje, które owocują dziś współpracą polsko-turecką, szczególnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także w ramach współpracy dwustronnej.

Dowodem tej współpracy było podpisanie umów podczas wizyty pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji. Umów dotyczących współpracy, ale także nabycia od Turcji bezzałogowców - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem tureckiego resortu obrony.

Szef MON gościł w Warszawie Hulusi Akara, ministra obrony Turcji. Tematem rozmów były dwustronne relacje wojskowe oraz współpraca w ramach NATO. Podczas spotkania poruszono tematy z obszaru modernizacji technicznej i współpracy zbrojeniowej. Omówiona została również sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem obecnego kryzysu migracyjnego.

- Współpraca wojskowa odnosi się nie tylko do sprzętu wojskowego, ale także do ćwiczeń. Do wspólnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich, do wspólnie organizowanych misji. Przecież, nie tak dawno piloci tureccy prowadzili swoją misję z Malborka, to był udział kontyngentu tureckiego w ramach Baltic Air Policing. Żołnierze polscy z kolei, w bazie Incirlik, w ramach natowskiej misji, która służy wzmacnianiu bezpieczeństwa Turcji, wzmacniają bezpieczeństwo całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Umówiliśmy się, co do kolejnych ćwiczeń naszych żołnierzy, a więc oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy naszymi państwami - mówił minister.

Szef MON podkreślił, że w najbliższym czasie do Turcji zostanie wysłana delegacja, która ustali szczegóły dotyczące intensyfikacji współpracy polsko-tureckiej w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

- Umówiliśmy się także, co do tego, że niebawem wysłane zostaną misje polskie do Turcji, tak, żeby zacieśnić relacje dotyczące współpracy zbrojeniowej. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwojem technik uzbrojenia, jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy” – powiedział minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…