Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Minister Jerzy Kwieciński portret

Główny Urząd Statystyczny podał kilka danych, które potwierdzają, że gospodarka jest w dobrej kondycji. Rosną wynagrodzenia, zwiększa się optymizm konsumentów, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość.

Według najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 5058 zł i urosło o 7,7% w stosunku do maja 2018 r. To już drugi z kolei miesiąc z ponad siedmioprocentowym wzrostem. W kwietniu wynagrodzenia w firmach zwiększyły się o 7,1% rok do roku. 

- Wynik z maja jest zdecydowanie powyżej oczekiwań rynku. Analitycy prognozowali, że wyniesie on w okolicach 7,1% – komentuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zdaniem Kwiecińskiego wzrost wynagrodzeń, jest ważnym wskaźnikiem, który pokazują co dzieje się w portfelach Polaków, ale nie najistotniejszym.

- Przeciętne wynagrodzenie jest pewną średnią. Jej wzrost pokazuje, że w gospodarce dzieje się dobrze, ale najlepszym wyznacznikiem wzrostu zamożności Polaków jest tak zwany dochód rozporządzalny, czyli to, co de facto mamy na życie. A ten w latach 2015-2018 wzrósł o 307 zł – z 1386 do 1693 zł – ocenił minister Jerzy Kwieciński. 

W ujęciu rocznym, w maju rosło też – o 2,7% - zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, ale wzrost jest nieco niższy niż w kwietniu (2,9%), a miesiąc do miesiąca mamy do czynienia ze spadkiem zatrudnienia – o około 12 tysięcy osób. 

Dobrym prognostykiem na przyszłość są dane o koniunkturze konsumenckiej. Odczyt badanego przez Główny Urząd Statystyczny bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK) osiągnął w czerwcu 2019 roku poziom 9,6 punktu. Oznacza to wzrost o 1,3 punktu względem maja oraz wzrost o 8,5 punktu względem grudnia 2018 roku.

- Te dane pokazują, że jeśli chodzi o gospodarkę, jesteśmy coraz większymi optymistami. A to dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu. Konsumpcja jest nadal najmocniejszym silnikiem naszego PKB i nim pozostanie. Coraz lepiej pracuje silnik inwestycyjny, co pokazują wzrost inwestycji w pierwszym kwartale o 12,6% i wzrost inwestycji w przedsiębiorstwach niefinansowych w pierwszym kwartale o 21,7% – stwierdził Kwieciński. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…