To święto wszystkich wolontariuszy, społeczników i obywateli, tych, którzy realizują najważniejsze wartości, jak solidarność, wspólnotowość, poświęcenie dla innych - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas finałowej gali Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
Wicepremier Piotr Gliński podczas zdalnego wystąpienia podkreślał, że bez oddolnego zaangażowania obywateli, wolontariuszy nie jest możliwa dobrze funkcjonująca wspólnota i demokracja.
- To obywatele, którzy kierują się przede wszystkim odruchem serca albo realizacją wartości, takich jak altruizm, solidarność, wspólnotowość czy miłość bliźniego. Są oni ich strażnikami, są niezastępowalni i wyjątkowi - podkreślił prof. Piotr Gliński.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył również, że aktywni obywatele pełnią wiele niezbywalnych, szalenie istotnych funkcji - od artykulacji różnego rodzaju interesów, wartości, po ich realizację, szczególnie w trudnych obszarach społecznych, w których ani państwo, ani samorząd, ani biznes nie są dostatecznie wydajni i efektywni.
Wicepremier podczas wystąpienia podziękował Prezydentowi za inicjatywę Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.
Zwrócił uwagę, że nagroda wpisuje się w działania państwa polskiego, które zostały w dużej mierze zintensyfikowane w ciągu ostatnich pięciu lat.
- Powołany został Komitet ds. Pożytku Publicznego, którego mam zaszczyt być przewodniczącym. Powołany został Narodowy Instytut Wolności, który obecnie realizuje sześć nowych programów wsparcia organizacji obywatelskich. W ciągu ostatnich kilku lat zaangażowanie jest trzykrotnie większe, niż gdy zaczynaliśmy naszą pracę. To jest mniej więcej 180 mln zł - podkreślił wicepremier.
{crossposting}