Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To święto wszystkich wolontariuszy, społeczników i obywateli, tych, którzy realizują najważniejsze wartości, jak solidarność, wspólnotowość, poświęcenie dla innych - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas finałowej gali Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.

Wicepremier Piotr Gliński podczas zdalnego wystąpienia podkreślał, że bez oddolnego zaangażowania obywateli, wolontariuszy nie jest możliwa dobrze funkcjonująca wspólnota i demokracja.

- To obywatele, którzy kierują się przede wszystkim odruchem serca albo realizacją wartości, takich jak altruizm, solidarność, wspólnotowość czy miłość bliźniego. Są oni ich strażnikami, są niezastępowalni i wyjątkowi - podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył również, że aktywni obywatele pełnią wiele niezbywalnych, szalenie istotnych funkcji - od artykulacji różnego rodzaju interesów, wartości, po ich realizację, szczególnie w trudnych obszarach społecznych, w których ani państwo, ani samorząd, ani biznes nie są dostatecznie wydajni i efektywni.

Wicepremier podczas wystąpienia podziękował Prezydentowi za inicjatywę Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.

- Tego rodzaju inicjatywa, której zadaniem jest promowanie ważnych niezbywalnych wartości, jest bardzo ważna. W jej realizację jest zaangażowanych wiele środowisk i osób - ocenił prof. Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że nagroda wpisuje się w działania państwa polskiego, które zostały w dużej mierze zintensyfikowane w ciągu ostatnich pięciu lat.

- Powołany został Komitet ds. Pożytku Publicznego, którego mam zaszczyt być przewodniczącym. Powołany został Narodowy Instytut Wolności, który obecnie realizuje sześć nowych programów wsparcia organizacji obywatelskich. W ciągu ostatnich kilku lat zaangażowanie jest trzykrotnie większe, niż gdy zaczynaliśmy naszą pracę. To jest mniej więcej 180 mln zł - podkreślił wicepremier.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kozioł ofiarny reprywatyzacji?

Najprawdopodobniej w mikołajki rodzina i prawnicy Michała Sobańskiego oraz on sam, od 23 czerwca br. przebywający w areszcie we Wrocławiu, dowiedzą się czy najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi w domu czy też dalej będzie pozbawiony wolności.

Więcej…

Polskie sądy nadużywają tymczasowego aresztowania

W Polsce od 2015 roku sukcesywnie rośnie liczba aresztów orzekanych przez sądy na wniosek prokuratury. Jednoznacznie potwierdzają to statystyki: w lipcu tego roku w areszcie tymczasowym przebywały 8564 osoby, co w porównaniu z lipcem 2015 roku stanowi wzrost aż o 83,4 proc.

Więcej…

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…