Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To święto wszystkich wolontariuszy, społeczników i obywateli, tych, którzy realizują najważniejsze wartości, jak solidarność, wspólnotowość, poświęcenie dla innych - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas finałowej gali Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.

Wicepremier Piotr Gliński podczas zdalnego wystąpienia podkreślał, że bez oddolnego zaangażowania obywateli, wolontariuszy nie jest możliwa dobrze funkcjonująca wspólnota i demokracja.

- To obywatele, którzy kierują się przede wszystkim odruchem serca albo realizacją wartości, takich jak altruizm, solidarność, wspólnotowość czy miłość bliźniego. Są oni ich strażnikami, są niezastępowalni i wyjątkowi - podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył również, że aktywni obywatele pełnią wiele niezbywalnych, szalenie istotnych funkcji - od artykulacji różnego rodzaju interesów, wartości, po ich realizację, szczególnie w trudnych obszarach społecznych, w których ani państwo, ani samorząd, ani biznes nie są dostatecznie wydajni i efektywni.

Wicepremier podczas wystąpienia podziękował Prezydentowi za inicjatywę Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.

- Tego rodzaju inicjatywa, której zadaniem jest promowanie ważnych niezbywalnych wartości, jest bardzo ważna. W jej realizację jest zaangażowanych wiele środowisk i osób - ocenił prof. Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że nagroda wpisuje się w działania państwa polskiego, które zostały w dużej mierze zintensyfikowane w ciągu ostatnich pięciu lat.

- Powołany został Komitet ds. Pożytku Publicznego, którego mam zaszczyt być przewodniczącym. Powołany został Narodowy Instytut Wolności, który obecnie realizuje sześć nowych programów wsparcia organizacji obywatelskich. W ciągu ostatnich kilku lat zaangażowanie jest trzykrotnie większe, niż gdy zaczynaliśmy naszą pracę. To jest mniej więcej 180 mln zł - podkreślił wicepremier.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…