Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Polska ma obowiązek sławić Chopina na cały świat i dbać o to, żeby dziedzictwo jego muzyki było podtrzymywane, rozwijane i wspierane – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej 18. Międzynarodowemu Konkursowi im. Fryderyka Chopina.

Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 2 października 2020 r. w Filharmonii Narodowej – na koncercie otwierającym wystąpią zwycięzcy z poprzednich lat: Martha Argerich, Dang Thai Son, Julianna Awdiejewa i Seong-Jin Cho z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.

Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że konferencja inauguruje ostatni etap przygotowań do Konkursu Chopinowskiego i jest doskonałą okazją do podkreślenia wagi tego wydarzenia:

- To jest okazja do powiedzenia, że to wydarzenie jest dla nas bardzo ważne – ważne dla całej polskiej wspólnoty, ale też ważne dla całego świata – podkreślił, – bo Chopin jest ikoną kultury światowej i Polska ma obowiązek w związku z tym Chopina sławić na cały świat i dbać o to, żeby dziedzictwo muzyki Chopina było podtrzymywane, rozwijane i wspierane.

Minister kultury zaznaczył, że państwo polskie dba, by dziedzictwo Chopina było honorowane i rozwijane – budżet Konkursu wynosi około 20 mln zł, z czego 12 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Wicepremier Gliński podziękował również wszystkim zaangażowanym w inicjatywy rozsławiające muzykę Chopina, dzięki którym muzyka wybitnego polskiego kompozytora jest doceniana na całym świecie, podkreślił jednak, że największą marką jest Konkurs Chopinowski organizowany w Polsce od prawie 100 lat:

- Dziękuję dyrekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ekspertom i innym osobom związanym z Instytutem – powiedział wicepremier Gliński. – To jest olbrzymi wkład i wielkie państwa osiągnięcie i zasługi, że ten konkurs może być na takim poziomie realizowany.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Międzynarodowy Dzień Teatru - dziękuję wszystkim

- Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem podkreślającym społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do społeczności teatralnej.

Więcej…

Gawęda: koronawirus - wytyczne dla wszystkich spółek górniczych

Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda sekretarz stanu w MAP

Ministerstwo Aktywów Państwowych przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19. 

Więcej…

Zagórski: Aplikacja Kwarantanna Domowa - najlepiej zainstalować od razu

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji MC

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Ministerstwo cyfryzacji (MC) zaczęło ją udostępniać od 19 marca br.

Więcej…

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…