Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Polska ma obowiązek sławić Chopina na cały świat i dbać o to, żeby dziedzictwo jego muzyki było podtrzymywane, rozwijane i wspierane – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej 18. Międzynarodowemu Konkursowi im. Fryderyka Chopina.

Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 2 października 2020 r. w Filharmonii Narodowej – na koncercie otwierającym wystąpią zwycięzcy z poprzednich lat: Martha Argerich, Dang Thai Son, Julianna Awdiejewa i Seong-Jin Cho z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.

Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że konferencja inauguruje ostatni etap przygotowań do Konkursu Chopinowskiego i jest doskonałą okazją do podkreślenia wagi tego wydarzenia:

- To jest okazja do powiedzenia, że to wydarzenie jest dla nas bardzo ważne – ważne dla całej polskiej wspólnoty, ale też ważne dla całego świata – podkreślił, – bo Chopin jest ikoną kultury światowej i Polska ma obowiązek w związku z tym Chopina sławić na cały świat i dbać o to, żeby dziedzictwo muzyki Chopina było podtrzymywane, rozwijane i wspierane.

Minister kultury zaznaczył, że państwo polskie dba, by dziedzictwo Chopina było honorowane i rozwijane – budżet Konkursu wynosi około 20 mln zł, z czego 12 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Wicepremier Gliński podziękował również wszystkim zaangażowanym w inicjatywy rozsławiające muzykę Chopina, dzięki którym muzyka wybitnego polskiego kompozytora jest doceniana na całym świecie, podkreślił jednak, że największą marką jest Konkurs Chopinowski organizowany w Polsce od prawie 100 lat:

- Dziękuję dyrekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ekspertom i innym osobom związanym z Instytutem – powiedział wicepremier Gliński. – To jest olbrzymi wkład i wielkie państwa osiągnięcie i zasługi, że ten konkurs może być na takim poziomie realizowany.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…