Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Od pewnego czasu rozmawiamy o znalezieniu możliwości systemowego wsparcia dla Domu Artysty Weterana, aby budżet państwa mógł bezpośrednio wspierać działalność ośrodka. (…)

To wspaniałe miejsce na co dzień realizuje ważną misję, a teraz - także misję pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Szef resortu kultury przypomniał, że Ministerstwo od dawna udziela pomocy i wsparcia Domowi Artysty Weterana w Skolimowie.


- Jesteśmy w stałym kontakcie z prezesem ZASP Krzysztofem Szusterem, a wcześniej współpracowaliśmy z poprzednimi prezesami - śp. Pawłem Królikowskim, a wcześniej Olgierdem Łukasiewiczem, dzięki czemu wiele spraw znalazło rozwiązanie. Od pewnego czasu rozmawiamy o znalezieniu takiego rozwiązania, które pozwoli, aby budżet centralny mógł bezpośrednio wspierać działalność Domu Artysty Weterana. Musimy jeszcze rozwiązać pewne kwestie prawne - poinformował wicepremier.

Wskazując na źródła finansowania ośrodka, wicepremier podkreślił, że choć obecnie funkcjonowanie Domu Artysty Weterana jest w dużej mierze oparte na składkach ZASP, samorządzie lokalnym i współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym, to polskie państwo powinno wziąć systemową odpowiedzialność za istnienie ośrodka oraz zapewnić mu funkcjonowanie i rozwój.

- To piękne miejsce wymaga wsparcia, które jest już realizowane. Obecnie analizujemy, jakie mamy możliwości systemowego wsparcia dla Skolimowa. Po wielu latach ten problem zostanie rozwiązany. To nie są czcze obietnice. Jesteście Państwo częścią ministerstwa, a ministerstwo jest częścią polskiej kultury - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił także uwagę na zaangażowanie ośrodka w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

- Dom Artysty Weterana na co dzień realizuje ważną misję, a teraz także misję pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Nieprzypadkowo mam w klapie marynarki odznaczenie dyplomacji ukraińskiej, które wczoraj otrzymałem od ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy jako wyraz uznania i podziękowania za nasze wsparcie i pomoc - powiedział prof. Piotr Gliński.

- To bardzo ważne, święta nadziei, które przynoszą także moment refleksji nad życiem, nad najważniejszymi sprawami. Wojna na Ukrainie też nam uzmysławia, co jest najważniejsze w życiu człowieka, w życiu wspólnot ludzkich, a także to, że jesteśmy w tym wszystkim tak bardzo razem - Polacy z Ukraińcami. To jest jakiś dar z niebios, coś pozytywnego w tej strasznej tragedii - podkreślił wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił także ogromne znaczenie artystów-weteranów dla polskiego dziedzictwa kulturowego:

- Jesteście Państwo bardzo ważni dla polskiej kultury. Myślę, że to jest piękne, że polska kultura dba o takie miejsce, gdzie Seniorzy mogą wspaniale funkcjonować, mają opiekę, ale także możliwość kontaktu z rodzinami i innymi osobami. Życzę jeszcze raz dobrych, pogodnych Świąt w tym trudnym czasie, który jednak niesie nadzieję!

Podczas wizyty w Skolimowie wicepremier Piotr Gliński został uhonorowany tytułem „Dobrodziej Domu Artysty Weterana”, przyznawanym od 2018 r. osobom, które swoim działaniem przyczyniły się do udzielenia wsparcia i opieki, zapewniającej godne życie artystom - mieszkańcom ośrodka.

- Bardzo dziękuję za przyznanie tytułu „Dobrodziej Domu Artysty Weterana”. To wielki honor. To nagroda dla całego naszego resortu i naszych instytucji, które są zaangażowane we wsparcie dla polskiej kultury, ale także i dla Skolimowa - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…