Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Wraz z miastem Warszawa ogłaszamy konkurs na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej, bo to dzieło wymaga wspólnego działania - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej.

- W naszych rozmowach wypracowaliśmy optymistyczny harmonogram, który zakłada odsłonięcie pomnika w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Konkurs będzie ogłoszony z otwartością formy, więc różne propozycje mogą być zgłaszane – dodał wicepremier Gliński.

- Rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku nastąpi ok. 27 lutego przyszłego roku; forma pomnika jest otwarta - poinformował prof. Piotr Gliński. 

Zarówno przedstawiciele rządu, jak i miasta chcą, aby pomnik został odsłonięty w setną rocznicę bitwy.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawa zaplanowało na wykonanie prac, realizowanych na podstawie pracy konkursowej, kwotę 3 mln zł. Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że konkurs będzie ogłoszony z otwartością formy planowanego upamiętnienia, a co za tym idzie, zgłaszać będzie można różne propozycje. 

- Ja jestem zwolennikiem klasycznego łuku triumfalnego, ale organizatorzy konkursu, czyli miasto Warszawa zdecydowali się na otwartą formułą. Poszliśmy na kompromis – podkreślił minister kultury. 

Minister poinformował również, że „na 100-lecie Bitwy Warszawskiej otworzymy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”. - Uroczystość otwarcia tego muzeum będzie również częścią obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej - powiedział prof. Piotr Gliński. 

- Dziękuję warszawskim radnym, władzom Warszawy, Janowi Pietrzakowi, konserwatorowi zabytków i środowiskom, które o budowę pomnika Bitwy Warszawskiej zabiegały – podkreślił Gliński. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…