Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie 30 marca 2020 r. wydał korzystny dla PGNiG S.A. wyrok w sporze ze spółką Gazprom o cenę gazu ziemnego. – Wygrana PGNiG to bardzo dobra wiadomość dla spółki, dla odbiorców gazu ziemnego oraz dla całego sektora energetycznego.

Zwycięstwo to otwiera PGNiG drogę do dalszych działań w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu i transformacji energetycznej – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka. 

Zgodnie z wyrokiem Trybunał ustalił nowy wzór cenowy kontraktu na dostawy gazu ziemnego zawartego między PGNiG S.A. a rosyjskim Gazpromem. Orzeczenie kończy spór trwający od 2014 r. i postępowanie arbitrażowe wszczęte na wniosek PGNiG S.A. w 2016 r.

- Kieruje moje wyrazy uznania dla obecnego zarządu spółki, kierowanego przez prezesa Jerzego Kwiecińskiego oraz dla zarządu prezesa Piotra Grzegorza Woźniaka za nieustępliwość i głęboko zakorzenione przekonanie o słuszności takich działań. To ich wytrwałość i konsekwencja doprowadziły do tego sukcesu - zaznaczył minister Kurtyka.

Nowa formuła obowiązuje retroaktywnie od 1 listopada 2014 r. PGNiG szacuje, że na tej podstawie partner rosyjski będzie zobowiązany zwrócić polskiej spółce ok. 1,5 mld dol.

- Przed spółką dużo wyzwań, związanych z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego do Polski. W 2022 r. kończy się kontrakt na dostawy gazu z kierunku rosyjskiego i oddane do użytku zostaną kluczowe elementy infrastruktury dywersyfikującej, takie jak gazociąg Baltic Pipe. Wczorajsze orzeczenie otwiera nowe możliwości dla przyszłych działań PGNiG S.A. w tym zakresie - wskazał minister klimatu.

Jerzy Kurella o wyniku arbitrażu i celu na jaki 1,5 nld dolarów powinno zostać wydatkowane czytaj tutaj...

- Dlatego cieszy mnie deklaracja prezesa Kwiecińskiego, że priorytetem dla spółki będzie kontynuacja polityki pełnego uniezależnienia się od gazu z kontraktu jamalskiego i m.in. zakup nowych złóż gazu ziemnego. Wydaje się, że niepodległość Polski w zakresie bezpieczeństwa gazowego jest na wyciągniecie ręki - powiedział minister klimatu.

W jego opinii to orzeczenie pozwoli spółce stać się czempionem polskiej transformacji energetycznej, w której gaz ziemny będzie odgrywał istotną rolę.

- Widzę tu potencjał np. w dziedzinie ciepłownictwa czy transportu i technologii wodorowych. Przed nami zupełnie nowe wyzwania związane z jednej strony ze zmieniającym się dynamicznie otoczeniem energetycznym, a z drugiej z koniecznością skutecznej odpowiedzi na wyzwania związane z epidemią COVID-19. Uważam, że w tej nowej rzeczywistości PGNiG S.A. odegra znaczącą rolę jako lider przemian. Już dziś widać duże zaangażowanie spółki i umiejętność natychmiastowej reakcji w sytuacji kryzysowe - podkreślił Kurtyka.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…