Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Brak decyzji dla Macedonii Północnej i Albanii ws. akcesji do UE jest ogromnym błędem. Polska wyjątkowo dobrze rozumie wagę pojednania, ale też wie, jak trudny jest to proces – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Słowa padły podczas debaty na temat kultury pojednania oraz polsko-niemieckich doświadczeń w tym zakresie, która odbyła się w Poznaniu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Zachodni oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jego głównym tematem była perspektywa wykorzystania doświadczeń pojednania polsko-niemieckiego w procesie pojednania narodów regionu Bałkanów Zachodnim. Konferencja była jednym z ostatnich wydarzeń eksperckich polskiego przewodnictwa w pracach Procesu Berlińskiego. Kluczowym elementem Procesu był Szczyt Bałkanów Zachodnich, który miał miejsce w lipcu tego roku w Poznaniu.

Wiceminister wyraził przekonanie, że wiele polskich doświadczeń może być wykorzystanych w regionie Bałkanów Zachodnich. - Polskie przewodnictwo w Procesie Berlińskim oraz szczyt Bałkanów Zachodnich  ‎w Poznaniu i towarzyszące mu wydarzenia pozwoliły nam lepiej poznać problemy regionu i zaktywizować nasze relacje z bałkańskim partnerami – ocenił.

Szynkowski vel Sęk zaznaczył ponadto, że Polska chce zdecydowanie utrzymać swoje zaangażowanie na Bałkanach oraz poinformował o najważniejszych działaniach, projektach oraz finansowym wsparciu, jakiego Polska udzieliła regionowi w trakcie naszego przewodnictwa w Procesie Berlińskim.

- Pojednanie, rozwiązywanie tzw. kwestii trudnych i wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w regionie było jednym z najważniejszych priorytetów tego przewodnictwa - przypomniał, zwracając także uwagę na konsekwentne wsparcie Polski dla europejskich aspiracji regionu Bałkanów Zachodnich. Podkreślił również, że brak decyzji i oferty dla Macedonii Północnej i Albanii w kwestii akcesji do UE jest w ocenie Polski ogromnym błędem, który może podważyć zaufanie całego regionu do Unii Europejskiej.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…