Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zdjęcie dwójki podopiecznych wspólnoty św Idziego

- Podpisane dziś porozumienie to wyraz zaangażowania Polski na rzecz pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów i obrony nienaruszalnych praw człowieka, również poprzez ich ochronę na arenie międzynarodowej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas uroczystości podpisania dokumentu o współpracy ze Wspólnotą Św. Idziego.

Dokument określający zasady współpracy między resortem spraw zagranicznych i Wspólnotą Św. Idziego podpisali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i sekretarz generalny Wspólnoty Cesare Zucconi. 

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz zaznaczył, że wiele krajów i organizacji międzynarodowych udzieliło gwarancji i przywilejów dyplomatycznych personelowi oraz biurom Wspólnoty. - Cieszę się, że dziś do tych krajów dołącza Polska - powiedział, wskazując, że zgodnie z zapisami porozumienia MSZ i Wspólnotą Św. Idziego będą rozwijać współpracę na rzecz pomocy mieszkańcom obszarów dotkniętych kryzysami na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania projektami pomocowymi i solidarnościowymi.

Odnosząc się do działalności powstałej w 1968 r. Wspólnoty Św. Idziego minister Czaputowicz zaznaczył, iż działa ona w wielu miejscach na świecie, w tym w miejscach objętych kryzysem, do których dostęp dla podmiotów państwowych i pozapaństwowych jest często utrudniony. 

Minister spraw zagranicznych podkreślił ponadto, że kwestie pomocy humanitarnej, będące przedmiotem podpisanego porozumienia, znajdują się wśród priorytetów obecnego niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zaznaczył w tym kontekście rolę naszego kraju jako organizatora spotkań w ramach ONZ na temat praw osób należących do mniejszości religijnych, podkreślając w szczególności inicjatywę ustanowienia 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Poinformował także, że Polska kandyduje do Rady Praw Człowieka na kadencję 2020-2022, gdzie zamierza zabiegać o prawa osób marginalizowanych, a zwłaszcza dzieci i osób w konfliktach zbrojnych oraz mniejszości religijnych.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…