Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zdjęcie dwójki podopiecznych wspólnoty św Idziego

- Podpisane dziś porozumienie to wyraz zaangażowania Polski na rzecz pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów i obrony nienaruszalnych praw człowieka, również poprzez ich ochronę na arenie międzynarodowej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas uroczystości podpisania dokumentu o współpracy ze Wspólnotą Św. Idziego.

Dokument określający zasady współpracy między resortem spraw zagranicznych i Wspólnotą Św. Idziego podpisali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i sekretarz generalny Wspólnoty Cesare Zucconi. 

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz zaznaczył, że wiele krajów i organizacji międzynarodowych udzieliło gwarancji i przywilejów dyplomatycznych personelowi oraz biurom Wspólnoty. - Cieszę się, że dziś do tych krajów dołącza Polska - powiedział, wskazując, że zgodnie z zapisami porozumienia MSZ i Wspólnotą Św. Idziego będą rozwijać współpracę na rzecz pomocy mieszkańcom obszarów dotkniętych kryzysami na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania projektami pomocowymi i solidarnościowymi.

Odnosząc się do działalności powstałej w 1968 r. Wspólnoty Św. Idziego minister Czaputowicz zaznaczył, iż działa ona w wielu miejscach na świecie, w tym w miejscach objętych kryzysem, do których dostęp dla podmiotów państwowych i pozapaństwowych jest często utrudniony. 

Minister spraw zagranicznych podkreślił ponadto, że kwestie pomocy humanitarnej, będące przedmiotem podpisanego porozumienia, znajdują się wśród priorytetów obecnego niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zaznaczył w tym kontekście rolę naszego kraju jako organizatora spotkań w ramach ONZ na temat praw osób należących do mniejszości religijnych, podkreślając w szczególności inicjatywę ustanowienia 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Poinformował także, że Polska kandyduje do Rady Praw Człowieka na kadencję 2020-2022, gdzie zamierza zabiegać o prawa osób marginalizowanych, a zwłaszcza dzieci i osób w konfliktach zbrojnych oraz mniejszości religijnych.

{crossposting}