Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Witryna Biennale di Venecia

Rzeźba Romana Stańczaka „Lot” to jedyny eksponat prezentowany w Pawilonie Polskim podczas 58. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji (La Biennale di Venezia)

– najstarszej i jednej z najważniejszych międzynarodowych imprez artystycznych. W uroczystej inauguracji Pawilonu Polskiego wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

- Tegoroczne hasło przewodnie 58. La Biennale di Venezia, brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach” – przypomina wiceminister Wanda Zwinogrodzka. - Kurator wystawy, Ralph Rugoff, dyrektor londyńskiej Hayward Gallery, stwarza okazję, by przyjrzeć się naszej rzeczywistości, która wystawia nas na doświadczanie nieustannych przeobrażeń, na życie w procesie przemian, w którym jedni widzą zmierzch kultury Zachodu, inni – świt nowej epoki w historii naszej cywilizacji. Doskonale wpisuje się w to przesłanie praca polskiego artysty Romana Stańczaka „Lot”, wybrana przez jury otwartego konkursu na kuratorski projekt wystawy – dodała wiceminister otwierając Pawilon Polski.

Minister Zwinogrodzka podkreśliła, że Pawilon Polski od lat 30. ubiegłego wieku stanowi skrawek Polski na ziemi włoskiej i zarazem forum prezentacji polskiej sztuki współczesnej. Podziękowała również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznej wystawy – artyście Romanowi Stańczakowi, kuratorom – Łukaszowi Rondudzie i Łukaszowi Mojsakowi i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki za opiekę merytoryczną nad projektem oraz zaprosiła zwiedzających do zmierzenia się z intelektualnym i artystycznym wyzwaniem prezentowanego dzieła.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…