Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wraz z obserwowanym ożywieniem w gospodarce, wynikającym z luzowania kolejnych obostrzeń pandemicznych i rosnącą liczbą osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi (na dziś z pierwszą dawką: prawie 16,5 mln, a w pełni zaszczepionych - ponad 12 mln), znacząco rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe.

I to pomimo nieprzerwanie rosnących cen mieszkań. Na popularności zyskuje także - utrzymujący się na relatywnie niskim poziomie - trend do wynajmowania „M”.

Na wzrost liczby zawieranych kredytów hipotecznych ma wpływ - oprócz rosnącej koniunktury gospodarczej - jednoczesny wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań. W styczniu-maju br. ukończono ich - według danych GUS - 87,1 tys. mieszkań, tj. o 8,9% więcej niż przed rokiem. Nawet przy uwzględnieniu efektu niskiej ubiegłorocznej bazy (w związku z początkiem pandemii) świadczy to i tak o realnym wzroście w budownictwie mieszkaniowym. Przy czym, co ciekawe, największy udział w tym wzroście - bo niemal 33-proc. - przypada na budownictwo indywidualne.

Wszystko to, wraz z rosnącymi - także realnie, z uwzględnieniem prawie 5-proc. inflacji - płacami (w maju wzrosły o 10% w stosunku do maja ub.r.) skłania coraz bardziej rosnącą liczbę osób do zaciągania kredytów hipotecznych. Udzielono ich w całym kraju tylko w samym maju, według danych Biura Informacji Kredytowej, w łącznej kwocie 7,5 mld zł - to aż o 61% więcej niż w maju ub.r. Średnio wysokość jednego kredytu wyniosła więc 320 tys. zł.

Jak w wywiadzie dla portalu filarybiznesu.pl ocenił to Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, taka duża aktywność na rynku hipotek stanowi po części efekt odłożonego popytu. - Pamiętajmy, że przez dużą część poprzedniego roku chęć zawierania umów na kredyty mieszkaniowe zmalała, ze względu na pandemię. Teraz trochę nadganiamy. Wygląda na to, że decyzje o kredytach na zakup nowego „M”, które były wówczas odkładane - są teraz realizowane - dodał Bujak.

Do zawierania umów kredytowych na kupno mieszkań skłaniają także obecnie niskie stopy procentowe, co przekłada się na względnie niski poziom spłacanych rat. Jak również złagodzone przez banki kryteria przyznawania kredytów, z relatywnie niskim wymaganym wkładem własnym kredytobiorców.

Eksperci przestrzegają jednak, że taki stan może nie trwać długo. I może okazać się, że już niebawem stopy procentowe, pójdą w górę. Wówczas wysokość comiesięcznych rat także będzie wyższa niż obecnie. Na przykład w opinii Bartosza Turka z HRE Investments już w perspektywie kilku kwartałów raty kredytów mogą zacząć wzrastać. - Zwłaszcza jeżeli utrzymany zostanie wzrost PKB, wynagrodzeń i spadek bezrobocia. Jeżeli takie tendencje się utrzymają, możemy być pewni podwyżek stóp procentowych. (...)Prognozy sugerują, że w 2031 r. raty będą wyższe o 20-30% niż obecnie. Dla pokrzepienia serc możemy jedynie dodać, że z aktualnych prognoz wynika, że najpewniej wynagrodzenia w Polsce będą rosnąć szybciej niż raty - uważa Turek.

Czy jednak wzięcie kredytu na kupno własnego mieszkania to jedyna droga do znalezienia własnego kąta? Tak być rzecz jasna nie musi. Tym bardziej, że w naszym kraju odsetek młodych dorosłych zamieszkujących pod jednym dachem z rodzicami, niekoniecznie z własnego wyboru, należy do najwyższych w Europie. Być może dla młodych bardziej racjonalnym wyborem byłby najem „M” na własną rękę.

Wystarczy spojrzeć na sytuację, panującą w zamożniejszych od nas krajach, jak w Niemczech, Francji czy Szwajcarii, gdzie ponad 40% gospodarstw domowych zamieszkuje w mieszkaniach wynajmowanych. Zaś tylko w ciągu ostatniej dekady liczba Europejczyków, którzy zamieszkują wynajmowane lokale wzrosła z 26% do 31% - jak wynika z raportu CBRE „European Multifamily Housing Report”.

U nas wygląda to zupełnie inaczej. Jak informuje ten sam raport w Polsce 84% gospodarstw domowych zamieszkuje we własnych nieruchomościach. Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli wynajmuje 4%. Kolejne 4% rynku zajmują mieszkania socjalne, a 7% to inne formy zamieszkiwania, w tym bezpłatne. „Sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli” - twierdzą autorzy raportu.

Jednak coraz większa liczba, zwłaszcza młodych ludzi, w naszym kraju przekonuje się do wynajmowania mieszkań. - Trend wspiera też większa mobilność młodszych pokoleń, dla których wynajem jest często lepszą opcją - mówi Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.

Wspomniany trend do realnie rosnących zarobków, który miałby utrzymać się w kolejnych latach może sprawić, że ta opcja będzie przez nich zapewne wybierana coraz częściej.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…