Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Schemat relacji inwestorskich PZU

Od pięciu lat trwa ośmieszanie planów PiS związanych z repolonizacją sektora finansów. Pięć lat trwa próba straszenia katastrofą, do jakiej rzekomo ma prowadzić tworzenie „państwowych gigantów”, czyli po prostu znanych na całym świecie grup kapitałowych.

Jak na złość kasandryczne przepowiednie profesora Balcerowicza i innych ekonomistów, mocno politycznie określonych, nie chcą się spełniać.

Nawet kryzys koronawirusowy, który dla zwolenników totalnej opozycji jawił się jako nadzieja na upadek gospodarki, wzrost bezrobocia i upragniony upadek obozu dobrej zmiany, nie okazał się tak silny, jak się spodziewano. Słowem, klops. Za wyjaśnienie, dlaczego te nadzieje okazały się złudne, doskonale mogą posłużyć wyniki Grupy PZU za pierwsze półrocze.

Zysk całej grupy za pierwsze sześć miesięcy 2020 r. wyniósłby 1,6 mld zł i byłby to najlepszy od sześciu lat wynik, biorąc pod uwagę taki okres (raport PZU czytaj tutaj...). Wyniósłby, gdyby nie odpisy na wartość akcji Alior Banku i Pekao, wynoszące 1,3 mld zł. A więc wreszcie upragniony dowód, że polityka polegająca na polonizacji banków okazała się fiaskiem? Nic bardziej mylnego.

Koronawirusowy kryzys uderzył bardzo silnie w cały sektor bankowy. A dzięki temu, że Grupa PZU odnotowuje zyski w różnych obszarach, jest, mówiąc kolokwialnie, z czego odpisywać. Poza tym odpis 1,3 mld zł nie oznacza, że tyleż gotówki ubywa ze spółek, bowiem to tylko zapis księgowy. Okazało się zatem, że zbudowanie silnej grupy i dywersyfikacja jej działalności wyszła na dobre wszystkim jej spółkom, od bankowych po ubezpieczeniowe. - Trzeba pamiętać, że na tym właśnie polega dywersyfikacja, w pewnych okolicznościach ekonomicznych jedne aktywa przynoszą zysk, a drugie nie. Jak koniunktura się zmieni, to może być odwrotnie - tak wyniki skomentował analityk Adam Ruciński, z firmy doradczej BTFG, cytowany przez portal wnp.pl. Nic dodać, nic ująć.

Jeśli mowa o innych segmentach działalności Grupy PZU - okazuje się, że PZU było najczęściej wybieranym ubezpieczycielem w czasie pandemii. Aktywa Grupy z wyłączeniem banków wzrosły w ostatnim roku z 340 do 377 mld zł. Z kolei PZU Zdrowie stało się jednym z największych operatorów medycznych w Polsce i na koniec czerwca br. miało podpisane 2,7 mln umów.

Po co ta statystyka? Ano dlatego, że ilustruje sensowność wyśmiewanej polityki. Tworzenie potężnych grup kapitałowych nie jest fanaberią ani podróżą w czasy PRL, ale światowym trendem. A to, że największym udziałowcem jest w tym przypadku państwo, z punktu widzenia modelu nie ma większego znaczenia. Reguły rynkowe są takie same, gdy chodzi o kapitał prywatny i państwowy. Fakt, że Alior i Pekao są częścią mocnej, wielkiej grupy kapitałowej, pozwoliło im bez zawirowań przetrwać najgorsze miesiące kryzysu. A segment ubezpieczeniowy i zdrowotny, jak widać, rozwija się doskonale mimo kryzysu.

Charakterystyczne, że w mediach niekryjących zaangażowania przeciwko obecnej władzy, w tygodniach poprzedzających ogłoszenie cytowanych danych próbowano straszyć rzekomo sensacyjnymi danymi na temat fatalnych wyników. Można to uznać i za polityczną rozgrywkę, i za próbę wpływania manipulacjami na kurs akcji. A fakt, że wyniki były lepsze niż oczekiwali analitycy, dodatkowo wyjaśnia te usiłowania.

Krytycy polityki ekonomicznej rządu Zjednoczonej Prawicy powtarzali jak mantrę, że jej słuszność zweryfikuje kryzys. No, to mamy światowy kryzys, który Polskę dotyka w stopniu nieporównanie mniejszym, niż wiele innych państw.

...Pozostaje wymyślić nowe proroctwa.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kozioł ofiarny reprywatyzacji?

Najprawdopodobniej w mikołajki rodzina i prawnicy Michała Sobańskiego oraz on sam, od 23 czerwca br. przebywający w areszcie we Wrocławiu, dowiedzą się czy najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi w domu czy też dalej będzie pozbawiony wolności.

Więcej…

Polskie sądy nadużywają tymczasowego aresztowania

W Polsce od 2015 roku sukcesywnie rośnie liczba aresztów orzekanych przez sądy na wniosek prokuratury. Jednoznacznie potwierdzają to statystyki: w lipcu tego roku w areszcie tymczasowym przebywały 8564 osoby, co w porównaniu z lipcem 2015 roku stanowi wzrost aż o 83,4 proc.

Więcej…

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…