Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Drodzy czytelnicy – na pewno pamiętacie – dowcip o kozie rabina?

Otóż, patrząc na zamieszanie wokół zarządu Telewizji Polskiej, wywołane w marcu przez Radę Mediów Narodowych, nie sposób nie mieć skojarzeń z tą starą, ale niezmiennie aktualną anegdotą.

Jak grom z jasnego nieba uderzyła wiadomość o zmianach w zarządzie TVP, dotąd dwuosobowym. Maciej Stanecki, rekomendowany swego czasu przez Kukiz’15, został przez Radę Mediów Narodowych odwołany, a z zarządu dwuosobowego zrobił się wolą tejże Rady – trzyosobowy. Dokooptowano do niego mianowicie doświadczoną dziennikarkę Marzenę Paczuską i sympatycznego skądinąd publicystę Piotra Pałkę.

Jak niesie wieść gminna i medialna, tych dwóch nowych członków zarządu reprezentuje dwa ważne ośrodki decyzyjne.

I wszystko byłoby pewnie jednodniową sensacją, gdyby nie fakt, że media – i to przede wszystkim te, które nie pałają przesadną sympatią do rządzącej opcji – dostały pożywkę na znacznie dłużej, niż jeden dzień. Najpierw okazało się, że nowy wiceprezes jest w sporze sądowym z TVP, która go zwolniła po skandalu z występem zespołu „Girls on Fire” w Opolu. Co gorsza, mimo zatrudnienia na tak wysokim stanowisku, nie zdecydował się na wycofanie pozwu. Jego święte prawo, ale czy wyobrażacie sobie Państwo sytuację, kiedy np. wiceprezes Coca Coli jednocześnie zarządza koncernem i stara się wyprocesować od tegoż pieniądze? Potem tabloidy podały, że tenże wiceprezes zablokował kontrakt reklamowy związany z transmisjami meczów reprezentacji Polski. Wartość, bagatela, 7 mln zł. I znowu – jeżeli nawet były jakieś merytoryczne przesłanki, to opinia publiczna nie miała okazji ich poznać. Przebił się jeden, jedyny, niekorzystny przekaz. Jeżeli to miały być szybkie, skuteczne i ciche zmiany we władzach jednej z kluczowych państwowych spółek, to Ryszard Petru jest najlepszym mówcą wszechczasów.

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że niepokojąco przypomina mi to wszystko rok 2007. Kiedy PiS wiosną zwyciężał w sondażach, kiedy, zawiedzeni kiepskimi wynikami PO, salonowi publicyści rzucili w pewnym momencie hasło: głosujmy na PSL. A potem nastąpiła, parafrazując Lemony Snicketa, seria niefortunnych zdarzeń. Nie wszystkie zawinione przez PiS, rzecz jasna. Ale, uczciwie trzeba przyznać, zdarzenia niefortunne, przypominające potykanie się o własne sznurówki, też poparcia rządzącej partii nie dodały.

Reasumując – Rada Mediów Narodowych ma prawo zmieniać zarządy narodowych mediów. Ale jeśli to czyni, to niech to czyni w sposób, który nie daje paliwa ludziom, którzy marzą, by TVP i Polskie Radio stały się emitentami przekazu z ulicy Czerskiej. Bo kozę można wprowadzić, można wyprowadzić, ale sprzątanie będzie trwało długo. Zbyt długo.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: koronawirus, finansowanie z funduszy unijnych

Photo by CDC on Unsplash

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uzgodniło z Komisją Europejską i Ministerstwem Zdrowia szybszą ścieżkę dla nowych inwestycji w obszarze zdrowia związanych z koronawirusem, które mają być finansowane z funduszy unijnych. Pierwsze projekty przygotowało już województwo mazowieckie.

Więcej…

Czaputowicz: sprowadzamy Polaków do kraju

Jacek Czaputowicz Fot. Kancelaria Premiera

Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami wideokonferencji z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich. 

Więcej…

Pneumokoki. Wybierzmy lepszą (bo skuteczniejszą) szczepionkę

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.

Więcej…