Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z badania przeprowadzonego z inicjatywy m.in. największego banku w naszym kraju wynika, że Polacy coraz bardziej dumni z polskiej żywności. To jeden z przejawów patriotyzmu gospodarczego („dobre, bo polskie”), godnego ze wszech miar poparcia.

Pewien cień na ową dumę z jakościowo dobrych (bo polskich) towarów, które coraz chętniej kupujemy, rzuca niedawno przeprowadzone przez UOKiK badanie, sprawdzające w praktyce liczne sygnały o niewłaściwym pod względem kraju pochodzenia oznakowaniu warzyw i owoców w sieciach sklepów spożywczych i potwierdzające to zjawisko w niemal co trzeciej przebadanej sieci

Tymczasem badanie w ramach projektu „Polski monitor opinii” (wspólnej inicjatywy PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum Zrównoważonej Technologii) wykazało, że ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność wytworzoną w sposób ekologiczny.

A jednocześnie niemal 1/3 zwraca uwagę na polskie pochodzenie produktu. Według szefa IBRiS Marcina Dumy Polacy wciąż kierują się ceną przy wyborze produktów. Przy tym jednak są w stanie zapłacić więcej za polską żywność wytworzoną w sposób ekologiczny (69-proc. respondentów), co „pozwala patrzeć z optymizmem na sytuację producentów”. Badanie potwierdziło także „rosnącą reputację naszych towarów na krajowym rynku”

Przekłada się to na dane dotyczące wielkości obrotów handlu zagranicznego w sektorze rolno-spożywczym. Wartość eksportu towarów tego sektora w I połowie br. wyniosła 15,4 mld euro i była o ponad 8% większa niż rok wcześniej. Jednocześnie import ukształtował się w tym czasie na poziomie 10,4 mld euro, o około 5% wyższym niż w I poł. ub.r. Na rosnący eksport towarów rolnych, w tym zwłaszcza zbóż, stosowaną odpowiedź stanowi ostatnia inicjatywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz grupą kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje projekt Platforma Żywnościowa. Umożliwi to uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT (jednorazowych), a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych. Głównym celem projektu jest utworzenie platformy handlu w formie elektronicznej giełdy towarowej. Przewidywany start pilotażowej wersji giełdy zaplanowano na 1 marca 2020 r

- Platforma żywnościowa umożliwi eksporterom oferowanie jednorodnych i dużych partii zbóż, co w połączeniu z możliwościami eksportowymi za pomocą polskich portów morskich będzie stwarzało możliwość dostawy produktów rolnych, w tym zboża, w każde miejsce na świecie – uważa Jan Krzysztof Ardanowski, min. rolnictwa. To nie wszystko. Na oficjalnej stronie jego resortu można przeczytać, że „Polska jest liderem w UE w produkcji drobiu, owoców, pieczarek”

Także na niedawnym Kongresie Polska 590 w Jasionce k. Rzeszowa zwracano uwagę na znaczenie rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego, na czym mogą skorzystać samorządy, przedsiębiorcy i rolnicy. Uczestnicy jednej z debat w trakcie wydarzenia zauważyli, że umiejętne wykorzystanie potencjału w popycie na polską zdrową żywność „może być szansą na powstrzymanie wyludniania się i starzenia wsi oraz na ponowne ożywienie gospodarcze i społeczne regionów”. W swoim wystąpieniu w Jasionce premier Mateusz Morawiecki, wręcz przyznał, że „sektor rolno-spożywczy jest naszym oczkiem w głowie”

Jednak cały ten optymistyczny obraz rosnącego znaczenia tego sektora przesłaniają wspomniane niewłaściwe praktyki części sieci handlowych w naszym kraju potwierdzone przez Inspekcję Handlową w kontrolach dokonanych na zlecenie UOKiK. Okazało się, że nieprawidłowości dotyczyły 31. sklepów (32,3 proc.) znanych sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco

61 produktów (5,2 proc. skontrolowanych) było oznakowanych innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych, w tym 31 niezgodnie z prawdą jako produkty z Polski. Np. rzekomo polski seler pochodził z Holandii, o czym informowało opakowanie. Wywieszka przy czosnku mówiła, że pochodzi on z Polski, ale z faktury wynikało, że jest z Egiptu. Zaś np. cebula „pochodziła” jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji, a konsument nie wiedział, który z krajów jest właściwy

- Musimy walczyć z takimi praktykami, żeby konsument zawsze wiedział, co i skąd kupuje. Dlatego kontrole Inspekcji Handlowej są bardzo ważne – mówi wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dlatego są one kontynuowane w kolejnych sklepach należących do sieci handlowych, a jeżeli będą podstawy, mogą pojawić się kary pieniężne nałożone przez IH

Zatem faktycznie „dobre, bo polskie” - byle tylko „polskie” oznaczało rzeczywiście polskie. Stwierdzone przez IH oszukańcze praktyki w części sklepów sieci spożywczych co do oznaczania kraju pochodzenia sprzedawanych towarów muszą zostać ukrócone i stosownie ukarane.

{crossposting}

Czytaj więcej

Biznes wciąż etyczny mimo pandemii

Obecny czas naznaczony trwającym już piąty miesiąc piętnem światowej pandemii koronawirusa to także okres szczególnej odpowiedzialności biznesu, zwłaszcza największych przedsiębiorstw, za podejmowanie rozmaitych działań pomagających przetrwać ich bliższemu i dalszemu otoczeniu.

Więcej…

Bolek: Pożyteczny CSR

Bardzo lubię i polecam portal www.raportcsr.pl . Często tam zaglądam, ponieważ jest tam mnóstwo aktualnych Informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w jednym miejscu.

Więcej…

Duda: Cieszę się, że jest realizowany plan modernizacji polskiej policji

Wręczył także funkcjonariuszom Policji odznaczenia państwowe: Krzyż Zasługi za Dzielność, Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. Uhonorowani zostali także policjanci wyróżnieni w konkursie „Policjant który mi pomógł”.

- Efektem Państwa służby jest zadowolenie obywateli, ich zaufanie oraz wysoka ocena formacji - mówił Andrzej Duda w Warszawie podczas centralnych obchodów Święta Policji. Prezydent wręczył sześciu funkcjonariuszom awanse generalskie. 

Więcej…

Emilewicz: Mieszkanie ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa

Photo by Grant on Unsplash

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS - takie mają być m.in. efekty społecznej części pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez ministerstwo rozwoju (MR).

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: Otwieramy nowy rozdział członkostwa w UE

Środki unijne, które otrzyma Polska, mają pomóc w odbudowie i umocnieniu gospodarki po pandemii koronawirusa, a także pozwolić na realizację unijnych celów w latach 2021-2027

750 mld zł dla Polski - lub w cenach bieżących ponad 776 mld zł - na najbliższych kilka lat. To dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy.

Więcej…