Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z badania przeprowadzonego z inicjatywy m.in. największego banku w naszym kraju wynika, że Polacy coraz bardziej dumni z polskiej żywności. To jeden z przejawów patriotyzmu gospodarczego („dobre, bo polskie”), godnego ze wszech miar poparcia.

Pewien cień na ową dumę z jakościowo dobrych (bo polskich) towarów, które coraz chętniej kupujemy, rzuca niedawno przeprowadzone przez UOKiK badanie, sprawdzające w praktyce liczne sygnały o niewłaściwym pod względem kraju pochodzenia oznakowaniu warzyw i owoców w sieciach sklepów spożywczych i potwierdzające to zjawisko w niemal co trzeciej przebadanej sieci

Tymczasem badanie w ramach projektu „Polski monitor opinii” (wspólnej inicjatywy PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum Zrównoważonej Technologii) wykazało, że ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność wytworzoną w sposób ekologiczny.

A jednocześnie niemal 1/3 zwraca uwagę na polskie pochodzenie produktu. Według szefa IBRiS Marcina Dumy Polacy wciąż kierują się ceną przy wyborze produktów. Przy tym jednak są w stanie zapłacić więcej za polską żywność wytworzoną w sposób ekologiczny (69-proc. respondentów), co „pozwala patrzeć z optymizmem na sytuację producentów”. Badanie potwierdziło także „rosnącą reputację naszych towarów na krajowym rynku”

Przekłada się to na dane dotyczące wielkości obrotów handlu zagranicznego w sektorze rolno-spożywczym. Wartość eksportu towarów tego sektora w I połowie br. wyniosła 15,4 mld euro i była o ponad 8% większa niż rok wcześniej. Jednocześnie import ukształtował się w tym czasie na poziomie 10,4 mld euro, o około 5% wyższym niż w I poł. ub.r. Na rosnący eksport towarów rolnych, w tym zwłaszcza zbóż, stosowaną odpowiedź stanowi ostatnia inicjatywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz grupą kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje projekt Platforma Żywnościowa. Umożliwi to uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT (jednorazowych), a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych. Głównym celem projektu jest utworzenie platformy handlu w formie elektronicznej giełdy towarowej. Przewidywany start pilotażowej wersji giełdy zaplanowano na 1 marca 2020 r

- Platforma żywnościowa umożliwi eksporterom oferowanie jednorodnych i dużych partii zbóż, co w połączeniu z możliwościami eksportowymi za pomocą polskich portów morskich będzie stwarzało możliwość dostawy produktów rolnych, w tym zboża, w każde miejsce na świecie – uważa Jan Krzysztof Ardanowski, min. rolnictwa. To nie wszystko. Na oficjalnej stronie jego resortu można przeczytać, że „Polska jest liderem w UE w produkcji drobiu, owoców, pieczarek”

Także na niedawnym Kongresie Polska 590 w Jasionce k. Rzeszowa zwracano uwagę na znaczenie rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego, na czym mogą skorzystać samorządy, przedsiębiorcy i rolnicy. Uczestnicy jednej z debat w trakcie wydarzenia zauważyli, że umiejętne wykorzystanie potencjału w popycie na polską zdrową żywność „może być szansą na powstrzymanie wyludniania się i starzenia wsi oraz na ponowne ożywienie gospodarcze i społeczne regionów”. W swoim wystąpieniu w Jasionce premier Mateusz Morawiecki, wręcz przyznał, że „sektor rolno-spożywczy jest naszym oczkiem w głowie”

Jednak cały ten optymistyczny obraz rosnącego znaczenia tego sektora przesłaniają wspomniane niewłaściwe praktyki części sieci handlowych w naszym kraju potwierdzone przez Inspekcję Handlową w kontrolach dokonanych na zlecenie UOKiK. Okazało się, że nieprawidłowości dotyczyły 31. sklepów (32,3 proc.) znanych sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco

61 produktów (5,2 proc. skontrolowanych) było oznakowanych innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych, w tym 31 niezgodnie z prawdą jako produkty z Polski. Np. rzekomo polski seler pochodził z Holandii, o czym informowało opakowanie. Wywieszka przy czosnku mówiła, że pochodzi on z Polski, ale z faktury wynikało, że jest z Egiptu. Zaś np. cebula „pochodziła” jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji, a konsument nie wiedział, który z krajów jest właściwy

- Musimy walczyć z takimi praktykami, żeby konsument zawsze wiedział, co i skąd kupuje. Dlatego kontrole Inspekcji Handlowej są bardzo ważne – mówi wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dlatego są one kontynuowane w kolejnych sklepach należących do sieci handlowych, a jeżeli będą podstawy, mogą pojawić się kary pieniężne nałożone przez IH

Zatem faktycznie „dobre, bo polskie” - byle tylko „polskie” oznaczało rzeczywiście polskie. Stwierdzone przez IH oszukańcze praktyki w części sklepów sieci spożywczych co do oznaczania kraju pochodzenia sprzedawanych towarów muszą zostać ukrócone i stosownie ukarane.

{crossposting}

Czytaj więcej

CPK – początek nie tylko symboliczny

Z punktu widzenia nakładów przewidzianych na realizację całego przedsięwzięcia, tj. Centralnego Portu Komunikacyjnego, szacowanych na ok. 20 mld zł, ponad 7 mln zł przyznanych w tym tygodniu spółce CPK z unijnego funduszu „Łącząc Europę” (CEF) na dokumentację przygotowawczą budowy 30-km odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju i dalej, nie wydaje się kwotą przesadnie szokującą. Ale pierwsze koty za płoty. Początek został zrobiony.

Więcej…

Koniec limitów do lekarzy specjalistów

Photo by Owen Beard on Unsplash

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent.

Więcej…

Alina Nowak: Nowa jakość pomocy społecznej

Mamy tu wielką płaszczyznę do współpracy i do wielkiego otwarcia na to, aby naszym mieszkańcom zaproponować w jednym miejscu szereg inicjatyw

– Model centrum usług społecznych to płaszczyzna do współpracy w jednym miejscu łącząca inicjatywy instytucji publicznych, pozarządowych czy firm świadczących usługi dla mieszkańców – mówiła podczas konferencji regionalnej w Katowicach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Przypomniała, że trwa nabór wniosków o dofinansowanie do utworzenia CUS-ów.

Więcej…

Konkurs Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości

Szef MNiSW zwrócił uwagę, że uczelnie zawodowe kształcą bardzo praktycznie, zgodnie z potrzebami konkretnego regionalnego rynku pracy

15 mln zł z Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości trafi do 15 publicznych uczelni zawodowych w Polsce. Wyniki tegorocznej, drugiej edycji projektu, ogłosił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Więcej…

Musimy dbać o to, by nie marnować żywności

Photo by FOODISM360 on Unsplash

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywał w Rzymie, gdzie uczestniczył w 43. Sesji Rady Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa IFAD oraz spotkał się z Prezydentem IFAD i Dyrektorem Generalnym FAO, a także z minister polityki rolnej, żywnościowej, leśnictwa i turystyki Włoch.

Więcej…