Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Siedziba NBP we Wrocławiu fot. Wikipedia.org

Sporo prawdy jest w tym, że wybory wygrywa strona, której narracja dominuje w przestrzeni publicznej.

Zwycięstwo PiS w 2015 roku było właśnie efektem odrzucenia przez Polaków sączonej przez osiem lat prostackiej propagandy Salonu. Zresztą słynne nagrania ujawnione przez „Wprost” pokazały, jak wielki jest rozdźwięk między oficjalnym językiem władzy a tym, co się mówi przy winie (pitym na koszt podatnika).

Wybory do PE w maju, wybory do Sejmu jesienią, a batalia o narzucenie języka debaty publicznej już trwa. I, co niepokoi, widać niezdecydowanie PiS w kluczowych kwestiach. Czy zdecydowanie dawać odpór, czy może iść na kompromis, może pozwolić totalnej opozycji hasać po swoim podwórku? Najmniejsze niezdecydowanie może rządzącą partię wiele kosztować.

Cyniczne wykorzystywanie przez „obóz demokratyczny” gdańskiej tragedii, dzieła kryminalisty chorego psychicznie, nie pozostawia wątpliwości, w jakim kierunku zmierza narracja „obozu demokratycznego”. Dlatego dobrze, że – mimo wszelkich obiekcji – PiS postanowił bronić Jacka Kurskiego. Opozycji nie chodzi wszak o to, by prezesem TVP został ktoś inny, ale o to, by wymusić na rządzących absurdalną regułę, że politycy opozycji decydują o obsadzie stanowisk w spółkach Skarbu Państwa.

Dlatego też źle, że PiS postanawia teraz, w atmosferze nagonki, zmieniać ustawę o Narodowym Banku Polskim.

Zadałem sobie trud i sprawdziłem, jak wygląda sławiona przez opozycję jawność zarobków w bankach centralnych Europy. Otóż, o ile płace prezesów są często (ale nie zawsze) jawne, to żaden z banków, oprócz rumuńskiego, nie ujawnia uposażeń kadry dyrektorskiej. Ewentualnie widełki wynagrodzeń, ale nie zarobki wymienionej z imienia i nazwiska osoby. Po prostu taki wymóg zniechęcałby dobrych specjalistów do pracy w banku centralnym, skoro mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze komercyjnym za lepsze pieniądze.

W przypadku Narodowego Banku Polskiego będzie podobnie. NBP jest zbyt ważną instytucją, aby pozwolić sobie na, za przeproszeniem, dziadostwo. Państwo stać na to, by ekipie, odpowiadającej za stabilność waluty, godziwie płacić. Tak jak stać na dobre pensje ministrów. Opozycja o tym wie, ale w jej interesie jest popychanie PiS do nieracjonalnych działań. Wie, że jeśli przejmie władzę, przy aplauzie znacznej części mediów i błogosławieństwie Brukseli uchwali, co chce. Wówczas to, do czego dzisiaj zachęca, okaże się „tanim populizmem”. Między innymi obniżka wynagrodzeń dyrektorów banku centralnego.

Partia rządząca podbiła serca wyborców tym, że spełniła obietnice, i to spełniła szybko. A obiecywała dać ludziom wsparcie, także materialne. Na obniżce pensji finansistów z NBP wyborca nic nie zyska. A nowego elektoratu partia w ten sposób nie przyciągnie. Zyskać może za Platforma, czy też, jak się teraz zwie, Koalicja Obywatelska, pokazując, że umie skutecznie nacisnąć na władzę.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: koronawirus, finansowanie z funduszy unijnych

Photo by CDC on Unsplash

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uzgodniło z Komisją Europejską i Ministerstwem Zdrowia szybszą ścieżkę dla nowych inwestycji w obszarze zdrowia związanych z koronawirusem, które mają być finansowane z funduszy unijnych. Pierwsze projekty przygotowało już województwo mazowieckie.

Więcej…

Czaputowicz: sprowadzamy Polaków do kraju

Jacek Czaputowicz Fot. Kancelaria Premiera

Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami wideokonferencji z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich. 

Więcej…

Pneumokoki. Wybierzmy lepszą (bo skuteczniejszą) szczepionkę

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.

Więcej…