Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pociągi produkcji PESA

Jeden z największych pracodawców regionu kujawsko-pomorskiego to firma „po przejściach”.

Obecnie, po wyjściu z finansowego dołka, nadrabia zaległości, zawierając kolejne kontrakty w kraju i za granicą.

W latach 2015-2017 Pesa SA z Bydgoszczy, producent tramwajów i elektrycznych pociągów odnotowywała ujemne wyniki finansowe. Tylko w 2017 r. – niemal 600 mln zł straty netto (w 2016 – było to -70 mln zł), zaś przychody wyniosły wówczas niemal 750 mln zł (tj. mniej o prawie 25 proc. niż rok wcześniej). Jak pisał zarząd Pesy w sprawozdaniu z działalności za 2017 r. „wpływ na taką sytuację miał fakt dużej konkurencji rynkowej połączonej z końcem perspektyw dotacji unijnych na zakup taboru kolejowego przez przewoźników”.

Wygląda jednak na to, że najgorsze czasy bydgoska spółka ma za sobą. Niemal rok temu prawie jej 100 proc. udziałów przejął Polski Fundusz Rozwoju, co pozwoliło firmie dalej funkcjonować.

W całym 2018 r. jej przychody ze sprzedaży skoczyły do ponad 2 mld zł – jak poinformował dziennikarzy prezes Pesy, Krzysztof Sędzikowski na konferencji w ostatni czwartek w polskiej ambasadzie w Pradze. Okazją do zorganizowania spotkania była uroczystość podpisania przez polską spółkę kontraktu na dostawę prywatnemu, czeskiemu przewoźnikowi RegioJet siedmiu nowych, niskopodłogowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Pesa Elf.eu, które będą obsługiwać regionalne połączenia w rejonie Usti.

Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 84 mln zł. Zaś pojazdy zostaną dostarczone do Czech za ponad dwa lata i będą wozić pasażerów od grudnia 2021 r.

Sędzikowski przy okazji przypomniał, że kiedyś jego firma była jednym z zakładów naprawczych taboru kolejowego – podlegającego państwowym PKP. Po latach, w nowej rzeczywistości ustrojowej Pesa, jako jedna z nielicznych ZNTK potrafiła przekształcić się w nowoczesnego producenta pociągów i tramwajów.

Zatrudnia obecnie ponad 4 tys. pracowników i systematycznie podpisuje (i – co ważniejsze – realizuje) kolejne kontrakty zarówno krajowe, jak i zagraniczne.

Tylko w ciągu ostatniego roku spółka z Bydgoszczy podpisała kontrakty na dostawę, bądź dostawy realizowała/zrealizowała przekazując sto kilkadziesiąt tramwajów, lokomotyw elektrycznych, bądź elektrozestawów trakcyjnych (lokomotywa i wagony w jednym) dla Polregio w woj. kujawsko-pomorskim, Szybkiej Kolei Miejskiej Warszawa, Tramwajów Śląskich, Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz zamawiających za granicą: oprócz wspomnianego czeskiego RegioJet, tramwaje dla StolichenElectrotransport w Sofii oraz (największy kontrakt w ostatnich latach) dla niemieckiego DB Regio – łącznie 71 pociągów spalinowych typu Link.

Jak zauważył prezes Sędzikowski podczas wspomnianej konferencji w Pradze - 8 lat temu, 17 marca podpisaliśmy w Pradze umowę na dostawę spalinowych LINK. Przez Czechy LINKi wjechały do Europy, teraz wożą pasażerów w Niemczech. Dzisiaj podpisujemy umowę na dostawę elektrycznych Elfów dla RegioJet. Mam nadzieję, że te pojazdy spełnią oczekiwania czeskich pasażerów, a potem wjadą do Europy. W pewnym sensie dla PESA Czechy stają się drogą na wymagające europejskie rynki.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: koronawirus, finansowanie z funduszy unijnych

Photo by CDC on Unsplash

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uzgodniło z Komisją Europejską i Ministerstwem Zdrowia szybszą ścieżkę dla nowych inwestycji w obszarze zdrowia związanych z koronawirusem, które mają być finansowane z funduszy unijnych. Pierwsze projekty przygotowało już województwo mazowieckie.

Więcej…

Czaputowicz: sprowadzamy Polaków do kraju

Jacek Czaputowicz Fot. Kancelaria Premiera

Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami wideokonferencji z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich. 

Więcej…

Pneumokoki. Wybierzmy lepszą (bo skuteczniejszą) szczepionkę

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.

Więcej…