Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zakończone w tym tygodniu 26. Forum Gospodarcze Welconomy Forum w Toruniu to 30 debat dotyczących przede wszystkim gospodarki, choć nie tylko, z najważniejszymi gośćmi podczas inaugurującej wydarzenie sesji plenarnej.

Jej uczestnicy – politycy i ekonomiści podsumowali sto lat polskiej niepodległości (obrady odbywały się pod hasłem „Niepodległa - nowe wyzwania”). Jednak dyskusję zdominowała próba wyznaczenia najważniejszych wyzwań na przyszłość. Jej uczestnicy zaliczyli do nich m.in. walkę ze smogiem, gospodarkę odpadami, cyberbezpieczeństwo i innowacyjność.

- Najważniejszy cel Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to przestawienie polskiej gospodarki na tor innowacyjności. Polska w 2017 r. przeznaczyła 1,03% PKB na badania i rozwój. Cel na 2020 r. to 1,7% PKB – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ponadto została wprowadzona ulga B+R, z której w  2017 r. skorzystało ponad 1000 przedsiębiorców. - To dwa razy więcej niż w pierwszym roku jej obowiązywania. Suma odliczeń - blisko 600 mln zł - była trzykrotnie większa. Firmy korzystające z ulgi wydały na prace B+R blisko 2 mld zł, a zapłaciły przy tym prawie 111 mln zł mniej podatku - dodał Kwieciński.

Inny uczestnik sesji plenarnej, minister środowiska, Henryk Kowalczyk, mówił m.in. o realizowanym obecnie programie „Czyste powietrze”. Przypomniał, że wg badań CBOS ponad dwie piąte Polaków ocenia, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają, w tym dla 17 proc. - bardzo poważnym. W opinii ministra potwierdza to fakt, że zainteresowanie programem rośnie z każdym miesiącem. - Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło ponad 35 tys. wniosków na kwotę ponad 567 mln zł – dodał Kowalczyk. Ponadto prowadzony przez Państwowy Instytut Ochrony Środowiska od początku roku bieżący monitoring stanu powietrza zapewnia nie tylko bieżącą informację na temat jakości powietrza w poszczególnych regionach, ale też możliwość sprawdzenia prognoz na kolejne trzy dni – ocenił minister.

Na temat innowacyjności oraz roli etyki w biznesie dyskutowano także w panelu „Innowacyjność dla zrównoważonego rozwoju”. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy.

- Biznes może być etyczny i innowacyjny zarazem – uważa jeden z nich, dr Robert Sroka, ze spółki Abris Capital Partners (ACP). – To nie moda, a konieczność. Bowiem inaczej przedsiębiorca myśląc o swym biznesie długofalowo nie rozwinie go odpowiednio. Oszukując klientów nie osiągniemy wystarczającego stopnia rozwoju firmy. Kupując spółki nie możemy pominąć przeprowadzenia wobec nich badania due dilligence. W przekonaniu Sroki etyka i biznes powinny iść ramię w ramię już na poziomie wstępnych procedur sprawdzających daną firmę pod kątem jej faktycznej wartości przy podejmowaniu decyzji o jej ewentualnym przejęciu.

Z kolei w panelu „Media i gospodarka – czy jedziemy tym samym torem?” w gronie przedstawicieli świata biznesu i mediów debatowano nad budową dobrych i etycznych relacji między obiema sferami. - U nas nie zajmujemy się oceną i komentarzem. Przekazujemy suche fakty dla naszych czytelników. Trafiamy do naszych odbiorców właśnie tym, że jest to przekazywanie suchych faktów, czystej i rzetelnej wiedzy bez naszych własnych ocen - przedstawił specyfikę pracy agencji informacyjnej zastępca redaktora naczelnego agencji ISBnews Lesław Kretowicz. Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” pokazał rolę mediów w opisie polskich marek i błędy przy tym popełniane. - Brak zainteresowania mediów to jeden z podstawowych problemów z jakimi się spotykamy w naszej działalności. Małe i średnie firmy są bowiem zdane na zaciekawienie mediów.

Nie do końca zgodził się z nim Hubert Biskupski, zastępca redaktora naczelnego „Super Biznesu” (dodatku do SuperExpressu) - Media są przedsiębiorstwami, które także działają na rynku i muszą przedstawiać interesujące z punktu widzenia odbiorcy informacje.

- Zastanawia mnie dlaczego w promocję marki polskiej wódki za granicą nie włączają się polscy politycy. Ich szkoccy, włoscy czy francuscy odpowiednicy nie mają oporów przed publicznym z pojawianiem się ze szklaneczką whisky, lamką wina, szampana czy kieliszkiem koniaku, oczywiście narodowej produkcji – mówił podczas debaty nt. przyszłości polskiej branży spirytusowej Witold Włodarczyk, szef Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. - Mamy tylko trzy chronione oznaczenia geograficzne dotyczącej polskiej wódki. Tymczasem we Francji są 54 oznaczenia geograficzne alkoholi, w Niemczech 34. Po tym widać jaka dzieli nas przepaść w kwestii dbania o swoje trunki narodowe - dodała Elżbieta Kwiecińska – Prysłopska - Executive Director w Stowarzyszeniu Polska Wódka.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: koronawirus, finansowanie z funduszy unijnych

Photo by CDC on Unsplash

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uzgodniło z Komisją Europejską i Ministerstwem Zdrowia szybszą ścieżkę dla nowych inwestycji w obszarze zdrowia związanych z koronawirusem, które mają być finansowane z funduszy unijnych. Pierwsze projekty przygotowało już województwo mazowieckie.

Więcej…

Czaputowicz: sprowadzamy Polaków do kraju

Jacek Czaputowicz Fot. Kancelaria Premiera

Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami wideokonferencji z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich. 

Więcej…

Pneumokoki. Wybierzmy lepszą (bo skuteczniejszą) szczepionkę

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.

Więcej…