Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przybywa miejsc, w których zamiast dowodu osobistego można skorzystać z aplikacji przygotowanej przez ministerstwo cyfryzacji mObywatel. Do m.in. hoteli, sklepów, wypożyczalni, lokali wyborczych i poczty dołączyły pociągi PKP Intercity.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

- Pasażerowie, którzy są użytkownikami naszej aplikacji mObywatel od dawna czekali na ten moment – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mamy nadzieję, że za przykładem PKP Intercity pójdą inne firmy kolejowe i nie tylko. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli z nich korzystać wszędzie tam, gdzie to możliwe – dodał szef MC.

Jak to będzie wyglądało w pociągu? Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady będą obowiązywać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

- Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy – kontynuował Zagórski. - Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z aplikacji mObywatel i pochwalenia się tym - powiedział minister cyfryzacji. 

- Aby to ułatwić przygotowaliśmy specjalne naklejki – „Tu możesz użyć aplikacji mObywatel”. W niemal każdym sklepie przy kasie podobne informują nas o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni – że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o honorowaniu mObywatela – dodał minister.

Naklejki najpierw trafią do pociągów, instytucji publicznych i na poczty. 

– Zachęcamy właścicieli hoteli, sklepów, wypożyczalni, aby także z nich skorzystali. Na naszej stronie znajdą wersję gotową do druku – powiedział szef MC. – Wystarczy wydrukować i nakleić – dodał.

{crossposting}