Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Według najnowszych danych tempo wzrostu PKB w II kw. 2019 r. wyniosło 4,5%r/r. – stwierdza Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. 

W przekonaniu Jerzego Kwiecińskiego przedstawione przez GUS informacje są korzystniejsze, niż szacunki z połowy miesiąca (wzrost o 0,1 pkt. proc.). - Na chwilę obecną Polska gospodarka rośnie w sposób zrównoważony, opierając się na dwóch silnikach: konsumpcji i inwestycjach. Trzeci silnik – eksport – miał neutralny wpływ na wzrost PKB. Pracowałby dużo lepiej, gdyby nie sytuacja gospodarcza u naszych największych partnerów handlowych, zwłaszcza w Niemczech – uważa minister. 

Zdaniem Kwiecińskiego patrząc na dynamikę głównych składników wzrostu gospodarczego widać, że w dalszym ciągu ważnym czynnikiem wzrostu jest konsumpcja, która wzrosła o 4,1% r/r. - Obecnie notowane jest szybsze tempo wzrostu po stronie sektora prywatnego czyli gospodarstw domowych (4,4%), niż w przypadku konsumpcji publicznej (3,4%) – uważa minister. - W poprzednim kwartale sytuacja była odwrotna. Samo spożycie prywatne wygenerowało aż 2,5 pkt proc. tempa wzrostu krajowego PKB w II kw. 2019 r.  Widać zatem, że wprowadzone przez rząd kolejne programy prospołeczne sprawiają, że Polacy nie rezygnują z zakupów. Potwierdza to, iż czują się bezpiecznie i pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą, mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych.    

- Co nas szczególnie cieszy to duża rola inwestycji jako źródła tworzenia PKB – podkreśla Kwieciński. - Inwestycje wzrosły o 9% rok do roku. Nakłady brutto na środki trwałe odpowiadały za 1,5 pkt proc. wzrostu PKB w II kw. 2019 r.

Trzeba zauważyć, że to wynik lepszy niż osiągnięto w którymkolwiek z II kwartałów lat 2016-2018. Pokazuje on także, że przedsięwzięcia w sektorze przedsiębiorstw faktycznie zaczęły być realizowane na większą skalę. Przypomnijmy tylko, że inwestycje firm zatrudniających więcej niż 49 osób urosły w samym II kwartale o 17,1% r/r (w całym I półroczu wzrost wyniósł 19% r/r). Taki wzrost świadczy o tym, że sektor przedsiębiorstw coraz silniej dokłada się do wzrostu inwestycji. To sytuacja korzystna dla gospodarki – dodaje szef resortu MIIR. 

Jego zdaniem jednocześnie z uwagą musimy przyglądać się temu, co dzieje się w gospodarce światowej, bo to wpływa na nasz handel zagraniczny. - Eksport netto nie dołożył się do wzrostu PKB ani go nie obniżył. Wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby kondycja największych gospodarek UE była lepsza, a sytuacja międzynarodowa bardziej przewidywalna - dodaje.

- Utrzymujące się wysokie tempo wzrostu utwierdza mnie w przekonaniu, że przy sprzyjających okolicznościach, PKB Polski w 2019 r. będzie rósł w tempie takim jak w I i II kw. 2019 r. tj. około  4,5%. Wzrost ten będzie jednym z najwyższych w całej UE i jednym z najwyższych na świecie. To dla nas powód do dużej satysfakcji. Z kolei inwestycje w III kw.  mają duże szansę rosnąć w podobnym tempie jak dotychczas – kończy Kwieciński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Tadeusz Markiewicz pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek

Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.

Więcej…

Morawiecki: Rzeczą kluczową jest, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku

Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie

Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed.

Więcej…

Władyczak: Kontynuowaliśmy szeroką współpracę z licznymi wykonawcami inwestycji

W 2020 r. segment gwarancji ubezpieczeniowych przyniósł Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) 42,9 mln zł składki przypisanej brutto. To najlepszy wynik w historii spółki, większy o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Więcej…

Aktywność na plus. 500 mln zł na programy aktywizujące seniorów w latach 2021-2025

Marlena Maląg: Zależy nam, by seniorzy mieli przestrzeń do aktywności, integracji, by mogli realizować swoje pasje i marzenia.

Więcej…

Kornhauser-Duda: Kierujcie się rozwagą i zawsze zachowujcie spokój

Fot. Grzegorz Jakubowski

Na co należy zwrócić uwagę przechodząc przez ulicę, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa, o czym informują znaki drogowe i dlaczego jeżdżenie rowerem w kasku jest tak ważne tłumaczyła podczas zdalnej lekcji bezpieczeństwa Pierwsza Dama.

Więcej…