Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Witryna www Polregio

Po wielu latach restrukturyzacji i wielu latach ciągłych strat Przewozy Regionalne wychodzą z zapaści. Cel finansowy na 2019 rok to 30 mln zysku netto.

- Samo określenie „restrukturyzacja” budzi negatywne emocje i wątpliwości: ze strony właścicieli - o nakłady finansowe, które będą musieli ponieść; ze strony partnerów biznesowych - o realne szanse na przyszłe wspólne działania; ze strony załogi – bo budzi niepokój o zachowanie miejsc pracy - mówi Krzysztof Zgorzelski, prezes zarządu-dyrektor generalny Przewozów Regionalnych.

- A Przewozy Regionalne znajdowały się praktycznie od samego początku w bezustannej restrukturyzacji. Co prawda w 2008 r. spółka została „usamorządowiona” - odeszła ze struktur Grupy PKP i przekazano jej udziały na rzecz kilkunastu samorządów wojewódzkich. Ale to posunięcie nie powiodło się. Spółka przez wszystkie te lata przynosiła straty finansowe - zauważył Zgorzelski .

- Dopiero dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu, która objęła większościowy pakiet udziałów, mogliśmy w 2015 r. przeprowadzić szeroko zakrojoną modernizację całej firmy, która dziś w żadnym obszarze nie przypomina siebie z czasu powstania, w 2001 r. – podkreśla prezes Przewozów Regionalnych.

– Zrealizowaliśmy od tamtej pory wszystkie zadania, które założyliśmy w planie jej restrukturyzacji i spółka zaczęła przynosić dochody. Choć nie obyło się bez bolesnych dla załogi cięć w zatrudnieniu. Z 9-tysięcznej liczby zatrudnionych pozostało 6,5 tys. – cały ten proces przebiegał na szczęście większych napięć społecznych. Przed nami kolejny etap zmian, w których skoncentrujemy się na dalszych udogodnieniach dla pasażerów w transporcie regionalnym – dodaje Zgorzelski.

W jego przekonaniu najbardziej widocznym na co dzień efektem transformacji Przewozów Regionalnych jest ciągle modernizowany tabor pod marką POLREGIO, łączący ponad 1800 stacji w kraju i przewożący ponad 81 milionów pasażerów rocznie. - Wszystko to przyczyniło się do wzmocnienia efektywności naszego funkcjonowania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku przewozów pasażerskich w naszym kraju.

W latach 2016-2018 osiągnęliśmy łącznie 180 mln zł skumulowanego zysku netto, a w latach 2016-I kwartał 2019 przewieźliśmy ponad 250 mln pasażerów. W tym roku chcemy osiągnąć 30 mln zł zysku netto. Będziemy stawać w przetargach organizowanych w ramach unijnego tzw. czwartego pakietu kolejowego - zapowiada na zakończenie prezes Przewozów Regionalnych.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…