Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wśród sporej liczby projektów, które obie izby parlamentu procedują na ostatnich przedwakacyjnych posiedzeniach, znajdują się również te całkiem odległe od bieżącej polityki.

A ponieważ reflektory medialne skierowane są na ustawy, które budzą największe kontrowersje, to o tych projektach jest ciszej.

Niesłusznie – bo przecież nam wszystkim należy się od czasu do czasu dawka pozytywnych informacji.

W bieżącym tygodniu Senat zajmie się ustawą o normach jakości paliw. Brzmi bardzo fachowo, ale jest to ustawa, która dotyczy wszystkich Polaków. Bo przecież wszyscy chcemy oddychać czystszym powietrzem. Ta ustawa jest jednym z kluczowych elementów ogłoszonego przez Mateusza Morawieckiego programu „Czyste Powietrze”. Bowiem nie wystarczy wymienić muzealnych piecyków w tysiącach mieszkań, by nasze miasta wypadły ze wstydliwej czołówki najbardziej zanieczyszczonych europejskich metropolii. Równie ważne jest, by paliwo, które trafi do odbiorców, było odpowiedniej jakości.

Wedle uzasadnienia do projektu ustawy, rokrocznie w Polsce spala się aż półtora miliona ton mułów węglowych. Bardzo dobrze mają się firmy, które handlują węglem najgorszego gatunku, a nawet odpadami węglowymi. Kupców na takie paliwo nie brakuje – decydująca okazuje się cena . Nie może jednak być tak, że za tanie i złe paliwo zapłacą bardzo słono wszyscy – i zdrowiem, i pieniędzmi. Bo na końcu jest Komisja Europejska i groźba surowych kar dla Polski.

Z obrotu na polskim rynku ma szansę zniknąć duża część tzw. niesortu, czyli węgla importowanego w znacznej mierze z Rosji. Od razu należy wyjaśnić, że część rosyjskiego węgla trafia na nasz rynek nie w konkurencji do polskich kopalń, ale dlatego, że w naszym kraju nie wydobywa się węgla o takich parametrach. Jednocześnie sprowadzany jest surowiec, który nie odpowiada normom środowiskowym. Ale jest, jak już wspomniałem, tani. Nie bez powodu importerzy węgla są największymi krytykami uchwalanych przepisów.

Najpierw ustawa, a potem żmudne ustalanie norm dla węgla. Ministerstwo Energii ma je określić w drodze rozporządzenia. W tym przypadku wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść… środowiska. Polskie powietrze musi być czyste – nie dlatego, że takie są unijne normy, lecz dlatego, że jako obywatele po prostu na to zasługujemy.

Kompromisy i koncyliacyjna postawa powinny być codziennością – i w polityce, i w biznesie. W tym przypadku jednak apeluję: żadnych kompromisów, żadnego zmiękczania ustawy na ostatnim etapie prac. Polska energetyka musi być energetyką dwudziestego pierwszego wieku – czyli przyjazną naturze.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…