Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sytuacjach zagrożenia Polacy potrafią się jednoczyć, a polski biznes pokazywać, że ma wielkie serce. Reakcja wielu naszych firm – i tych największych, i rodzinnych, małych przedsiębiorstw – dodaje otuchy.

Powinna też być bodźcem do refleksji dla polityków, że biznes to nie tylko źródło podatkowych dochodów, ale bardzo ważny filar obywatelskiego społeczeństwa.

Każdego dnia media donoszą o zaangażowaniu naszych producentów i usługodawców w pomoc dla lekarzy, szpitali zakaźnych, seniorów. Poczynając choćby od najprostszych, wzruszających gestów, jak przekazanie za darmo posiłków dla ratowników. Im większa i bardziej zasobna firma, tym skala takiej pomocy może być większa. Bank Pekao SA wyasygnował 5 milionów złotych na pomoc szpitalom.

Pieniądze mają trafić do najbardziej potrzebujących placówek medycznych w kraju – ich lista zostanie ustalona wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. Aż 4,5 miliona złotych zdecydowała się przekazać sieć Żabka, informując o tym w specjalnym liście do premiera. Nie mniej cenna jest pomoc w postaci przekazywania produktów. Koncern spożywczy Maspex przekazuje ponad milion swoich produktów do wszystkich szpitali jednoimiennych, a także do szpitala położniczego w Poznaniu i Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. To soki i musy owocowe, niegazowana woda źródlana, dania gotowe, dżemy, zupy, makarony i płatki oraz suplementy diety. Cieszy mnie fakt, że wśród pomagających są laureaci Konkursu „Teraz Polska”.

Ten sam biznes, który dzisiaj pomaga na skalę swoich możliwości, niedługo będzie sam potrzebował pomocy i wsparcia. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że koniec bieżącego roku przyniesie odczuwalne spowolnienie gospodarcze. Te prognozy są już nieaktualne – jak grom uderza w nas kryzys!!! Dotyka już z pewnością mniejsze firmy, ale nie pozostanie bez wpływu na kondycję i tych największych. Mała to pociecha, że z problemami gospodarczymi będzie borykał się cały świat. Dzisiaj w fatalnej sytuacji są touroperatorzy, właściciele punktów usługowych i lokali gastronomicznych. Spirala, niestety, będzie się nakręcać. Przykładowo, właściciel restauracji nie ma z czego zapłacić pensji czy czynszu za lokal, a więc jako właściciel lokalu nie ma z czego spłacać kredytu zaciągniętego na jego kupno… I tym podobne.

Najgorsze w tym wszystkim, że nikt obecnie nie jest w stanie przewidzieć, jak głęboki będzie kryzys, ile potrwa i jakie trwałe ślady zostawi w polskiej gospodarce. Ani państwo, ani sami przedsiębiorcy. Cieszy mnie optymizm prezesa Narodowego Banku Polskiego i bardzo chciałbym go podzielać. Niestety, nie mam ku temu przesłanek.

Pomoc, obiecana przez rząd dla biznesu, jest niezbędna. Sęk w tym, że Polski nie stać, by była w takiej formie i wysokości, jakiej oczekiwaliby przedsiębiorcy. Ale pieniądze na ratowanie firm i miejsc pracy to tylko jeden element programu ratunkowego.

Drugi, nawet ważniejszy, to wypracowanie rozwiązań prawnych i systemowych, które pozwolą zminimalizować skutki kryzysu. I tutaj wracamy do kwestii, która od lat przewija się w moich felietonach: kwestii partnerskiego dialogu decydentów z biznesem. Nie wyobrażam sobie skutecznego programu, który zostanie skonstruowany w czterech ścianach ministerialnych gabinetów i po prostu narzucony przedsiębiorcom. Jedynie dialog może doprowadzić do rozwiązań, które realnie pomogą polskim firmom. Rządzący wiedzą, że muszą prowadzić dialog ze związkami zawodowymi, inaczej grożą im społeczne niepokoje. I dialog ten daje efekty. Przedsiębiorcy nie pójdą z kilofami na Sejm, ale załamanie ich sytuacji w skutkach może być o wiele groźniejsze, niż gniew związkowców.

Biznes pokazał, że chce i potrafi być solidarny. Niech państwo, dla wspólnego dobra, okaże biznesowi solidarność i wolę partnerstwa.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Międzynarodowy Dzień Teatru - dziękuję wszystkim

- Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem podkreślającym społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do społeczności teatralnej.

Więcej…

Gawęda: koronawirus - wytyczne dla wszystkich spółek górniczych

Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda sekretarz stanu w MAP

Ministerstwo Aktywów Państwowych przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19. 

Więcej…

Zagórski: Aplikacja Kwarantanna Domowa - najlepiej zainstalować od razu

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji MC

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Ministerstwo cyfryzacji (MC) zaczęło ją udostępniać od 19 marca br.

Więcej…

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…