Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Centralny Port Komunikacyjny ma zrewolucjonizować polski transport powietrzny i dać polskiej gospodarce silny, pozytywny impuls. Ale budowa CPK nie jest złą wiadomością dla lotnisk regionalnych – wręcz przeciwnie. Nadchodzą dobre lata dla mniejszych portów lotniczych. A przecież tak niedawno wyśmiewano ideę budowy lotnisk w regionalnych metropoliach.

Dwóch na trzech pasażerów, obsłużonych w minionym roku na polskich lotniskach, przypada na porty regionalne. To ponad dwadzieścia milionów osób. Z roku na rok ten wynik się poprawia, co jest dobrym impulsem do rozwoju lotnisk regionalnych. Perspektywy rozwoju uwidaczniają również liczby: sieć lotnisk odpowiada za 4% polskiego PKB, co jest wynikiem poniżej europejskiej średniej.

Centralny Port Komunikacyjny powstanie najwcześniej za dziesięć lat, warszawskie, stare i poczciwe lotnisko Chopina pęka w szwach, a jego przepustowość jest u kresu.

Podróże samolotem nie są już opcją przede wszystkim dla zamożnych biznesmenów, a dzięki zrewolucjonizowaniu rynku przez tanie linie znacząco wzrosła (i będzie wzrastać) ilość pasażerów. A przecież nie każdy, kto chce lecieć, dajmy na to, do Londynu, musi pokonywać setki kilometrów na lotnisko w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.

Jeszcze nie tak dawno niemiłosiernie wyśmiewano inwestycje w lotniska w mniejszych ośrodkach. Tak, jakby prawo do nowoczesnej infrastruktury miały tylko największe polskie miasta, a „uboga prowincja” musiała się zadowalać co najwyżej pociągami pospiesznymi. Traktowano to jako przejaw megalomanii samorządowców. Dzisiaj krytycy schowali się w mysiej dziurze. I słusznie. W najbliższej dekadzie kolejnych kilka polskich lotnisk może przekroczyć poziom obsługi 5 mln pasażerów rocznie, który przez ekspertów uznawany jest za bezpieczny dla przyszłości portu. Na tej liście jest m.in. port w podwarszawskim Modlinie, który w 2020 roku obsługiwać ma rekordową liczbę 51 destynacji.
Może – ale nie musi. Jak zawsze w przypadku trudnych inwestycji, potrzebne jest wsparcie państwa. Nie tyle finansowe, co prawne. Biznesowi wystarczy, jeśli dostanie wędkę i możliwość spokojnego łowienia. Przy okazji zmian, które mają ułatwić powstanie CPK, warto zająć się regulacjami, które dadzą impuls do rozwoju regionalnych portów lotniczych. Nie tylko dla wygody pasażerów, lecz i dla korzyści, które odnotuje polska gospodarka. Warto!

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…