Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trzydzieści lat z okładem ma polski wolny rynek i tyle też mniej więcej trwają dwie ważne, acz cały czas nierozstrzygnięte dyskusje. Pierwsza dotyczy skutecznego sposobu promowania polskich marek i Marki Polski w sojuszu państwa z przedsiębiorcami.

Druga – skutecznego połączenia potencjału nauki i biznesu, by tworzyć rozwiązania innowacyjne nie tylko na polską, lecz na światową skalę. W obu tych dyskusjach Fundacja „Teraz Polska” bierze aktywny udział i tworzy pole do rozmów. A o współpracy nauki i przedsiębiorczości traktować będzie webinar z cyklu „Teraz Polska Nauka” – już w kolejny poniedziałek.

Jest wiele czynników, które powodują, że medycyna staje się ustawicznym wyścigiem z czasem. Szybki rozwój metod diagnozowania i terapii chorób wymuszają m.in. epidemia COVID-19, zmiany demograficzne (starzejemy się jako Polacy i jako Europejczycy…) oraz coraz bardziej dolegliwe braki kadrowe służby zdrowia. Telemedycyna to tylko jedno z uzupełniających rozwiązań, ale ważne są też rozwiązania z dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji.

Łatwo powiedzieć czy napisać, ale o wiele trudniej odpowiedzieć na dwa pytania: jak to zrobić i skąd wziąć środki? Żeby nauka mogła proponować najnowocześniejsze rozwiązania oraz realizować wdrożenia, potrzebuje partnerów ze strony biznesu i przemysłu. A, jak wielokrotnie podkreślali uczestnicy debat organizowanych przez Fundację „Teraz Polska”, ani obowiązujące w świecie nauki praktyki, ani przepisy tego zadania nie ułatwiają.

Nie można z tego wysnuć wniosku, że w świecie polskiej nauki nie ma ani chęci, ani zrozumienia dla budowania mostów z biznesem. Można powiedzieć, że z roku na rok coraz większa jest świadomość, że to jedyne rozwiązanie, które gwarantuje, iż polskie ośrodki naukowe będą w stanie konkurować z zagranicą. Dyskusja dotyczy sposobów budowania i pielęgnowania takich relacji oraz kształtowania form prawnych takiej współpracy.

Podczas webinaru 26 kwietnia swoimi opiniami i doświadczeniami podzielą się wybitni polscy lekarze realizujący pionierskie – na skalę światową – procedury medyczne, uczeni realizujący znamienne badania i wdrożenia, a także przedsiębiorcy prowadzący z sukcesami najbardziej zaawansowane projekty w branży medycznej i life science. Dodam, że będą to laureaci Godła „Teraz Polska”.

W programie przewidziano wystąpienia m.in. prof. dr hab. Piotra Skarżyńskiego (Centrum Słuchu i Mowy Medincus), prof. dr hab. Piotra Suwalskiego (Klinika Kardiochirurgii CSK MSWiA), prof. dr hab. Joanny Polańskiej z Politechniki Śląskiej oraz dr inż. Dawida Nidzworskiego (SensDx). Debatę poprowadzi prof. dr hab. Henryk Skarżyński, kierujący Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Teraz Polska”. Partnerami są: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Centrum Słuchu i Mowy Medincus oraz Instytut Staszica. Patronami medialnymi – Nauka w Polsce i Magazyn „Teraz Polska”, kwartalnik wydawany przez naszą fundację.

Organizatorzy i partnerzy zapraszają do udziału w spotkaniu w trybie online i zadawania pytań uczestnikom. Parametry dotyczące łączenia online zostaną podane w najbliższych dniach. Proszę zaglądać na stronę Fundacji „Teraz Polska”!

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: World Athletics Relays Silesia 2021 to wielka szansa

- Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych tego roku - mistrzostwa świata sztafet World Athletics Relays Silesia 2021. Dla lekkoatletów to z pewnością priorytetowa impreza pierwszej części wyjątkowego sezonu, którego punktem kulminacyjnym będą XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Więcej…

Jabłoński: Pogłębienie współpracy Trójmorza transport, energia i cyfryzacja

Udział wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w dzisiejszym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Więcej…

Kościński: Krajowy Plan Odbudowy podstawą

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro na walkę ze skutkami pandemii.

Więcej…

Kolczyński: Chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa innowacyjne

W pierwszym kwartale tego roku firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP SA zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Więcej…

Guibourgé-Czetwertyński: Konieczne jest wspieranie miast i gmin

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE.

Więcej…