Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trzydzieści lat z okładem ma polski wolny rynek i tyle też mniej więcej trwają dwie ważne, acz cały czas nierozstrzygnięte dyskusje. Pierwsza dotyczy skutecznego sposobu promowania polskich marek i Marki Polski w sojuszu państwa z przedsiębiorcami.

Druga – skutecznego połączenia potencjału nauki i biznesu, by tworzyć rozwiązania innowacyjne nie tylko na polską, lecz na światową skalę. W obu tych dyskusjach Fundacja „Teraz Polska” bierze aktywny udział i tworzy pole do rozmów. A o współpracy nauki i przedsiębiorczości traktować będzie webinar z cyklu „Teraz Polska Nauka” – już w kolejny poniedziałek.

Jest wiele czynników, które powodują, że medycyna staje się ustawicznym wyścigiem z czasem. Szybki rozwój metod diagnozowania i terapii chorób wymuszają m.in. epidemia COVID-19, zmiany demograficzne (starzejemy się jako Polacy i jako Europejczycy…) oraz coraz bardziej dolegliwe braki kadrowe służby zdrowia. Telemedycyna to tylko jedno z uzupełniających rozwiązań, ale ważne są też rozwiązania z dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji.

Łatwo powiedzieć czy napisać, ale o wiele trudniej odpowiedzieć na dwa pytania: jak to zrobić i skąd wziąć środki? Żeby nauka mogła proponować najnowocześniejsze rozwiązania oraz realizować wdrożenia, potrzebuje partnerów ze strony biznesu i przemysłu. A, jak wielokrotnie podkreślali uczestnicy debat organizowanych przez Fundację „Teraz Polska”, ani obowiązujące w świecie nauki praktyki, ani przepisy tego zadania nie ułatwiają.

Nie można z tego wysnuć wniosku, że w świecie polskiej nauki nie ma ani chęci, ani zrozumienia dla budowania mostów z biznesem. Można powiedzieć, że z roku na rok coraz większa jest świadomość, że to jedyne rozwiązanie, które gwarantuje, iż polskie ośrodki naukowe będą w stanie konkurować z zagranicą. Dyskusja dotyczy sposobów budowania i pielęgnowania takich relacji oraz kształtowania form prawnych takiej współpracy.

Podczas webinaru 26 kwietnia swoimi opiniami i doświadczeniami podzielą się wybitni polscy lekarze realizujący pionierskie – na skalę światową – procedury medyczne, uczeni realizujący znamienne badania i wdrożenia, a także przedsiębiorcy prowadzący z sukcesami najbardziej zaawansowane projekty w branży medycznej i life science. Dodam, że będą to laureaci Godła „Teraz Polska”.

W programie przewidziano wystąpienia m.in. prof. dr hab. Piotra Skarżyńskiego (Centrum Słuchu i Mowy Medincus), prof. dr hab. Piotra Suwalskiego (Klinika Kardiochirurgii CSK MSWiA), prof. dr hab. Joanny Polańskiej z Politechniki Śląskiej oraz dr inż. Dawida Nidzworskiego (SensDx). Debatę poprowadzi prof. dr hab. Henryk Skarżyński, kierujący Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Teraz Polska”. Partnerami są: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Centrum Słuchu i Mowy Medincus oraz Instytut Staszica. Patronami medialnymi – Nauka w Polsce i Magazyn „Teraz Polska”, kwartalnik wydawany przez naszą fundację.

Organizatorzy i partnerzy zapraszają do udziału w spotkaniu w trybie online i zadawania pytań uczestnikom. Parametry dotyczące łączenia online zostaną podane w najbliższych dniach. Proszę zaglądać na stronę Fundacji „Teraz Polska”!

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…