Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W cieniu kłótni o polski węgiel znikła gdzieś dyskusja o innych istotnych szczegółach strategii energetycznej Polski.

Śmiem twierdzić, że jej wdrożenie będzie dla naszego kraju jednym z najważniejszych projektów następnych dwóch dekad. Pytanie, czy nie powinna być ona w większym stopniu oparta o energetykę rozproszoną. Zwrócił na to uwagę były minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podczas debaty organizowanej przez Instytut Staszica i Fundację XBW.

Na początek optymistyczna uwaga: są jednak w Polsce politycy, którzy potrafią oceniać projekty konkurentów w sposób merytoryczny, bez osobistych wycieczek. Wspomniana debata jest tego przykładem. Minister Karpiński, poseł największego klubu opozycyjnego, analizował politykę energetyczną obecnej ekipy i przedstawiane przez nią plany w sposób fachowy i rzeczowy, bez najmniejszych choćby przejawów złośliwości. Wybaczą Państwo, że odnotowuję kwestię, która powinna być oczywista, ale spirala politycznej agresji, która od kilku lat nieustannie się nakręca, powoduje, że to, co winno być oczywistością, już dawno nią nie jest.

Z dyskusji w warszawskiej Galerii Delfiny można wyciągnąć dwa istotne wnioski.

Pierwszy jest taki, że przygotowane przez rząd założenia strategii energetycznej państwa praktycznie nie uwzględniają znaczenia energetyki rozproszonej.

Skupianie się na wielkich projektach, a ignorowanie potencjału projektów lokalnych to zresztą zła cecha strategii w różnych obszarach naszego życia publicznego. Po części wynika to z zamiłowania całej polskiej klasy politycznej do prognozowania kolosalnych przedsięwzięć (które często okazują się niemożliwe do realizacji), po części ze strachu przed nadmierną inicjatywą lokalnych wspólnot. Wzmacnianie samorządów jest w realiach naszej polityki jedynie hasłem wyborczym. Gdy przychodzi do konkretnego działania, żadna partia nie jest do tego chętna. Im większe pole do działania dla samorządów, tym mniejsze możliwości ręcznego sterowania zza biurka w Warszawie. Dlatego od dziesięcioleci wolimy dyskutować o wielkiej elektrowni jądrowej niż o wzmocnieniu bilansu energetycznego licznymi mniejszymi przedsięwzięciami.

Druga istotna sprawa, która pojawiła się w toku rozmowy, jest tyleż banalna, co kłopotliwa.

Chodzi rzecz jasna o pieniądze na wielką rewolucję energetyczną.

Możemy spierać się o to, czy stawiać na atom, czy na wiatraki, czy lepiej dać zielone światło energetyce rozproszonej, czy też dać pierwszeństwo wielkim inwestycjom – ale bez pieniędzy skończy się na akademickich dysputach. Pieniądze zaś będą problemem niezależnie od dobrej obecnie kondycji naszej gospodarki. Jak wskazał Włodzimierz Karpiński, wycena polskich spółek energetycznych spadła w ciągu trzech lat o połowę, co utrudni znalezienie potrzebnych, bagatela, 400 mld zł. Przyznam, że chciałbym najpierw usłyszeć, czy decydenci mają pomysł na zapewnienie stabilnego finansowania, a potem o tym, na co chcą te pieniądze wydać. Co nam, Polakom, po najwspanialszej strategii energetycznej, która pozostanie zbiorem pobożnych życzeń?

To pole do wspólnej pracy rządu i opozycji, bowiem energetyczna rewolucja będzie się dokonywać przez kilka następnych kadencji parlamentu. Czy gorączka wyborcza na to pozwoli?

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…