Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
ANNA RULKIEWICZ PREZES ZARZĄDU LUX MED SP. Z O.O.

Znowu będzie o niezmiennie otwartej i niezmiennie ważnej kwestii, czyli współpracy świata nauki ze światem biznesu. W ostatnich latach pisałem o niej kilkakrotnie, zwykle w mało optymistycznym tonie. Czas więc na pozytywne spostrzeżenia – bo coś jednak się zmienia, powoli, ale konsekwentnie.

Trudności w wypracowaniu dobrego, polskiego modelu współpracy wynikają przede wszystkim z rozbieżności oczekiwań obu stron. Biznes niekiedy spodziewa się, że za wyłożone pieniądze uczyni z danej jednostki uczelnianej coś w rodzaju swojego laboratorium, układającego plan działań pod potrzeby hojnego partnera. Z kolei niektórzy akademiccy decydenci sprowadzają współpracę do dobroczynności: firma powinna być dumna, że da pieniądze dla prestiżowej uczelni, lecz wara jej od mieszania się w to, co na uczelni się dzieje.

I w biznesie, i na uczelniach do głosu dochodzi jednak nowe pokolenie, które zdołało poznać uwarunkowania współpracy nauki i przedsiębiorczości na świecie. Na pewno także wielką rolę w odnajdywaniu dróg do owocnej współpracy odgrywa nacisk, jaki w ostatniej dekadzie położono na innowacyjność, na start-upy. Zarówno uczelnie, jak i poważne firmy angażują się coraz bardziej we wspieranie tego rodzaju aktywności. Dlaczego? Proste – po prostu to się im opłaca. A ponieważ wiele start-upów rodzi się na uczelniach albo co najmniej przy ich życzliwym wsparciu, więc otwierają się nowe możliwości naturalnych kontaktów.

Kongresy gospodarcze, miejsce kontaktów biznesu i polityki, stają się także coraz ważniejszą platformą budowy relacji biznesu i nauki. Warto odnotować, że podczas tegorocznego, XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, wręczono po raz pierwszy nagrodę specjalną – Nagrodę Gospodarczą SGH. Z rąk rektora Szkoły Głównej Handlowej, podczas uroczystej Gali Forum, odebrała ją Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED. Doceniono inwestycje w innowacje służące jeszcze lepszej opiece nad pacjentami.

Miejsce narzekań zajmuje dialog. Prowadzony z różnym efektem, z różnym natężeniem, ale jednak dialog. Musiało upłynąć sporo czasu, aby obie jego strony zrozumiały to, co postronnym obserwatorom wydawało się oczywiste: że są na siebie skazane. Jeżeli polskie uczelnie nie chcą się wlec w światowym ogonie, muszą być innowacyjne. Do tego zaś potrzebują wsparcia. Z kolei innowacyjność to warunek rozwoju polskiej gospodarki i działających w naszym kraju firm. A innowacyjnej gospodarki nie da się zbudować samymi pieniędzmi: niezbędne jest mocne zaplecze naukowe.

Trzymam mocno kciuki za to, by współpraca dwóch szalenie ważnych dla przyszłości Polski sfer intensywnie się rozwijała. Sytuacja zmienia się z roku na rok i to w dobrym kierunku. Życzyć by sobie należało jeszcze życzliwości państwa. Nie takiej, która polega na wtrącaniu się urzędników w kontakty firm z uczelniami i próbie ich podporządkowania rządowym instytucjom. Takiej, która dodatkowo zachęci do rozwijania wartościowych projektów, od zachęt fiskalnych począwszy, a na wsparciu promocyjnym skończywszy. Ale to temat na osobny komentarz…

{crossposting}

Czytaj więcej

Romanowski: Pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie skuteczniejsza

- Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują skuteczne narzędzie, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, poświęconej ustawie antyprzemocowej, która została podpisana przez prezydenta RP. 

Więcej…

Przybył: Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Prezydent Andrzej Duda podczas powoływania Rady ds. Przedsiębiorczości

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Więcej…

Błaszczak: Żołnierze udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć

Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach -  w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej…

Szumowski: Proszę pacjentów onkologicznych aby nie przerywali leczenia

Apeluję do wszystkich Polaków, o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – podkreślił Szumowski

Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski wystosował specjalny apel do pacjentów onkologicznych. - W trosce o Państwa zdrowie, zwracam się z apelem o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego.

Więcej…

Witkowski: Droga wodna Zatoka Gdańska Zalew Wiślany - inwestycja strategiczna

Ta inwestycja jest strategiczna ze względu na pobudzenie gospodarcze nie tylko Elbląga i tej części Polski ale śmiem twierdzić tej części Europy

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. 12 maja budowę odwiedził Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

Więcej…