Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To piękne brzmienia, muzyka od Bałkanów po Skandynawię, cały pas środkowoeuropejski jest tutaj reprezentowany – podkreślał prof. Piotr Gliński podczas finału II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wiceminister Jarosław Sellin wzięli udział w finale Festiwalu EUFONIE w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, podczas którego wybrzmiało Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego.

Prof. Gliński przypomniał że faktycznym pomysłodawcą festiwalu Eufonie był Jan Pospieszalski, który kiedyś stwierdził, że warto by stworzyć festiwal poświęcony muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. 

- Dobrze jest jeżeli muzyka z naszego regionu jest wykonywana przez wykonawców z całego świata. To chyba naturalne, że kultura jest międzynarodowa w tym sensie, że te najlepsze rzeczy stają się przedmiotem zainteresowania wykonawców z całego świata – ocenił w rozmowie z dziennikarzami minister Gliński.

Jak podkreślił, także publiczność na świecie wie, że pojawiła się tego typu instytucja na mapie festiwali muzycznych. 

- Poważna instytucja. W tym festiwalu, który się dzisiaj kończy, brało udział 640 artystów z 20 krajów, było 15 koncertów. To bardzo zróżnicowana muzyka. Chodzi o to, żeby przedstawić tę muzyczną ofertę w jej bogactwie – mówił prof. Gliński. – Jestem pewny, że to nowa instytucja muzyczna, która się udała. 

Odnosząc się do prezentowanego podczas finału Festiwalu Polskiego Requiem przyznał, że w ostatnim czasie miał zaszczyt wysłuchać tego utworu kilkakrotnie. - To jest chyba jeden z najlepszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, a Penderecki jest jednym z najlepszych kompozytorów współczesnych na świecie, więc to jest faktycznie muzyka na najwyższym poziomie - zaakcentował. 

Złożył również najlepsze życzenia w związku z 86. urodzinami kompozytora.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…