Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To piękne brzmienia, muzyka od Bałkanów po Skandynawię, cały pas środkowoeuropejski jest tutaj reprezentowany – podkreślał prof. Piotr Gliński podczas finału II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wiceminister Jarosław Sellin wzięli udział w finale Festiwalu EUFONIE w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, podczas którego wybrzmiało Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego.

Prof. Gliński przypomniał że faktycznym pomysłodawcą festiwalu Eufonie był Jan Pospieszalski, który kiedyś stwierdził, że warto by stworzyć festiwal poświęcony muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. 

- Dobrze jest jeżeli muzyka z naszego regionu jest wykonywana przez wykonawców z całego świata. To chyba naturalne, że kultura jest międzynarodowa w tym sensie, że te najlepsze rzeczy stają się przedmiotem zainteresowania wykonawców z całego świata – ocenił w rozmowie z dziennikarzami minister Gliński.

Jak podkreślił, także publiczność na świecie wie, że pojawiła się tego typu instytucja na mapie festiwali muzycznych. 

- Poważna instytucja. W tym festiwalu, który się dzisiaj kończy, brało udział 640 artystów z 20 krajów, było 15 koncertów. To bardzo zróżnicowana muzyka. Chodzi o to, żeby przedstawić tę muzyczną ofertę w jej bogactwie – mówił prof. Gliński. – Jestem pewny, że to nowa instytucja muzyczna, która się udała. 

Odnosząc się do prezentowanego podczas finału Festiwalu Polskiego Requiem przyznał, że w ostatnim czasie miał zaszczyt wysłuchać tego utworu kilkakrotnie. - To jest chyba jeden z najlepszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, a Penderecki jest jednym z najlepszych kompozytorów współczesnych na świecie, więc to jest faktycznie muzyka na najwyższym poziomie - zaakcentował. 

Złożył również najlepsze życzenia w związku z 86. urodzinami kompozytora.

{crossposting}

Czytaj więcej

Sarnowski: Pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom

Polska implementacja unijnych rozwiązań zawarta w pakiecie e-commerce, została dziś przyjęta przez Radę Ministrów. Celem pakietu jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.

Więcej…

Błaszczak: Aby wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej była bezpieczna

18 Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę. Bardzo się cieszę i gratuluję dowódcy Dywizji Panu gen. dyw. J. Gromadzińskiemu, ale także wszystkim żołnierzom, że ta jednostka, ten związek taktyczny rośnie w siłę.

Więcej…

Rau: Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy

Minister spraw zagranicznych RP, prof. Zbigniew Rau, złożył roboczą wizytę w Kijowie.

Więcej…

Kurtyka: gospodarstwa domowe wrażliwe na dostawy gazu

Photo by KWON JUNHO on Unsplash

Wchodzące w życie 10 kwietnia br. rozporządzenie jest kolejnym krokiem do zapewnienia gospodarstwom domowym, przedsiębiorcom i strategicznym instytucjom bezpiecznych dostaw gazu ziemnego.

Więcej…

Apollo: Coraz więcej umów na budowę dużych instalacji fotowoltaicznych

Tauron Nowe Technologie rozbudowuje bazę firm, z którymi podejmie współpracę w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych. Spółka będzie wydawała  podmiotom z branży PV specjalne certyfikaty.

Więcej…