Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To piękne brzmienia, muzyka od Bałkanów po Skandynawię, cały pas środkowoeuropejski jest tutaj reprezentowany – podkreślał prof. Piotr Gliński podczas finału II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wiceminister Jarosław Sellin wzięli udział w finale Festiwalu EUFONIE w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, podczas którego wybrzmiało Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego.

Prof. Gliński przypomniał że faktycznym pomysłodawcą festiwalu Eufonie był Jan Pospieszalski, który kiedyś stwierdził, że warto by stworzyć festiwal poświęcony muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. 

- Dobrze jest jeżeli muzyka z naszego regionu jest wykonywana przez wykonawców z całego świata. To chyba naturalne, że kultura jest międzynarodowa w tym sensie, że te najlepsze rzeczy stają się przedmiotem zainteresowania wykonawców z całego świata – ocenił w rozmowie z dziennikarzami minister Gliński.

Jak podkreślił, także publiczność na świecie wie, że pojawiła się tego typu instytucja na mapie festiwali muzycznych. 

- Poważna instytucja. W tym festiwalu, który się dzisiaj kończy, brało udział 640 artystów z 20 krajów, było 15 koncertów. To bardzo zróżnicowana muzyka. Chodzi o to, żeby przedstawić tę muzyczną ofertę w jej bogactwie – mówił prof. Gliński. – Jestem pewny, że to nowa instytucja muzyczna, która się udała. 

Odnosząc się do prezentowanego podczas finału Festiwalu Polskiego Requiem przyznał, że w ostatnim czasie miał zaszczyt wysłuchać tego utworu kilkakrotnie. - To jest chyba jeden z najlepszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, a Penderecki jest jednym z najlepszych kompozytorów współczesnych na świecie, więc to jest faktycznie muzyka na najwyższym poziomie - zaakcentował. 

Złożył również najlepsze życzenia w związku z 86. urodzinami kompozytora.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ardanowski: Pomagajmy sobie wzajemnie

- Pomagajmy sobie wzajemnie. Czas jest wyjątkowo trudny. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego, do myślenia w kategorii pomocy wzajemnej.

Więcej…

Emilewicz: Mieszkanie ma dawać poczucie bezpieczeństwa

Jadwiga Emilewicz Fot. KPRM/Adam Guz

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 – takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez ministerstwo rozwoju.

Więcej…

Romanowski: Pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie skuteczniejsza

- Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują skuteczne narzędzie, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, poświęconej ustawie antyprzemocowej, która została podpisana przez prezydenta RP. 

Więcej…

Przybył: Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Prezydent Andrzej Duda podczas powoływania Rady ds. Przedsiębiorczości

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Więcej…

Błaszczak: Żołnierze udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć

Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach -  w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej…