Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Państwo, co można zrozumieć, nie tylko rozdaje pieniądze, ale i nakłada na przedsiębiorców obowiązki

Z dnia na dzień rośnie liczba zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19. Optymiści uspokajają, że to efekt bardziej celowanych i liczniejszych niż wiosną badań. Pesymiści straszą efektem „kuli śnieżnej”.

Dywagować, oczywiście, można, chociaż nawet doświadczeni medycy przyznają, że nie są w stanie powiedzieć, jak rozwinie się sytuacja. O wiele bardziej celowa jest dyskusja o tym, w jaki sposób państwo powinno pomóc przedsiębiorcom w nałożonych na nich powinnościach.

Tarcza antykryzysowa w kolejnych odsłonach dała niezbędny oddech tysiącom polskich firm. Kryzys jednak będzie trwał długo i, co gorsza, nie wiadomo, jakie formy przybierze. Sinusoida hossy i bessy, do której przywykliśmy w ostatnim wieku, przestała być aktualna. Teorie mocno liberalne, powierzające wszystko wolnemu rynkowi, siłą rzeczy straciły na aktualności. Co nie znaczy, że najlepszą odpowiedzią na obecną sytuację jest daleko posunięty etatyzm. Po prostu utarte teorie, dychotomia: silne państwo kontra liberalizm – przestała pasować do tego, co się dzisiaj dzieje.

Państwo, co można zrozumieć, nie tylko rozdaje pieniądze, ale i nakłada na przedsiębiorców obowiązki. Sęk w tym, by były one możliwe do egzekwowania. Wraz z nową falą zachorowań wróciła dyskusja na temat egzekwowania przepisów, które w ostatnich tygodniach traktowane były przez wielu Polaków z olbrzymią nonszalancją.

I oczywiście nie brak chętnych, by w roli egzekutorów postawić przedsiębiorców: właścicieli sklepów, punktów usługowych, hoteli. Jasne, powinni oni dbać o przestrzeganie przepisów, ale nie mogą zastępować policji ani sanepidu. Co ma zrobić sprzedawca, kiedy widzi w sklepie osobę bez maseczki? Naturalnie, może zwrócić jej uwagę. Zwykle słyszy: „ojej, zostawiłem/ łam w domu” lub wiązankę niecenzuralnych słów. Dodać trzeba, że przepisy w obecnym kształcie praktycznie nie pozwalają na skuteczną interwencję. Zgodnie z nimi z noszenia jakiejkolwiek osłony twarzy zwolnione są m.in. osoby z problemami z oddychaniem, a także – uwaga! – funkcjonariusze po cywilnemu wykonujący zadania operacyjne. A osoby, które powołują się na problemy zdrowotne, nie muszą okazywać żadnego zaświadczenia. Wszystko „na słowo”.

Przedsiębiorca, który dopuści do tego, by w jego lokalu lekceważono przepisy, podlega karze. Jednocześnie państwo, uchwalając dosłownie setki regulacji w covidowych specustawach, nie wprowadziło żadnego przepisu pomagającego przedsiębiorcy w egzekwowaniu obostrzeń. A przecież wystarczyłoby rozwiązanie analogiczne do tego, które obowiązuje w przypadku sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych. Masz mniej niż 18 lat? Jesteś nietrzeźwy? Nie dostaniesz piwa ani papierosów. Prawo zabrania mi sprzedaży osobie nieletniej. Gdyby prawo stanowiło, że osoba bez maski czy przyłbicy nie może zostać obsłużona, przedsiębiorcy mieliby prościej, a i o dyscyplinę kupujących byłoby znacznie łatwiej.

O rozsądne przepisy apeluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Politycy obiecują, że szybko je wprowadzą. Czekamy, biorąc poprawkę, że termin „szybko” w świecie polityki ma zgoła inne znaczenie, niż nadajemy mu na co dzień.

{crossposting}

Czytaj więcej

Emerytura dla zwierząt po służbie

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży przedstawił najważniejsze założenia proponowanych zmian, które MSWiA przekazuje do prac rządu w projekcie ustawy całościowo regulującym status zwierząt w służbie.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak, innowacyjność, zdrowie, cyfryzacja

W ramach prowadzonych spotkań z regionami odpowiedzieliśmy na prawie 200 pytań

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w plenarnym posiedzeniu Rady ds. Dialogu Społecznego. Przedstawiła stan prac nad Umową Partnerstwa oraz Krajowym Planem Odbudowy (KPO).

Więcej…

Trudny rok 2020: jak zmienił się świat – wnioski z badania na zlecenie Epson

Jeśli pandemia może przynieść jakieś pozytywne skutki, prawdopodobnie będą one dotyczyły poprawy stanu środowiska naturalnego.

Więcej…

Gliński: Ołtarz dłuta Wita Stwosza został odrestaurowany

Autorstwa Robert Breuer, corrections: Vindicator - File:20061006-03-030-Altar-10.JPG; Transferred from pl.wikipedia; transferred to Commons by User:Masur using CommonsHelper., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7102526

Po ponad sześciu latach, z początkiem lutego, zakończyła się konserwacja jednego z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce - ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dłuta Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Więcej…

Maląg: Na ratowanie gospodarki skierowaliśmy 9 proc. PKB

Podsumowując miniony rok mamy wszelkie podstawy, by z ostrożnym optymizmem patrzyć w przyszłość - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Potwierdzają to zarówno oceny instytucji zagranicznych, jak i wskaźniki polskie.

Więcej…