Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pysznimy się nowoczesnością, wierzymy w postęp, a zabobony wciąż są żywe. Tylko może inne niż w czasach, z których (często niesłusznie) szydzimy. Zabobon antyszczepionkowy przestał cieszyć się popularnością w czasach pandemii, ale za to na popularności zyskuje zabobon związany z 5G.

Jest on tym bardziej szkodliwy, że wiąże się z uszkodzeniami ważnej infrastruktury. Trzeba więc przeciwdziałać mu dwojako: edukując ludzi i chroniąc urządzenia.

 W kilku krajach europejskich, w tym w Polsce, odnotowano próby niszczenia masztów komunikacyjnych. Trudno rozstrzygnąć, na ile są to działania ludzi poddanych dezinformacji, a na ile działania różnych sił zainteresowanych utrzymywaniem chaosu. W każdym razie uwidoczniło to znaczenie ochrony infrastruktury krytycznej i przeciwdziałaniu aktom wandalizmu.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak nasze państwo jest przygotowane do takiego zadania. Na pewno zagrożenia nie można bagatelizować. W czasach, kiedy przysłowiowe wyłączenie wtyczki z kontaktu może sparaliżować życie wielu ludzi, zapewnienie bezpieczeństwa infrastrukturze krytycznej ma znaczenie priorytetowe. A ta infrastruktura to nie tylko elektrownie czy wodociągi; to również elementy systemu telekomunikacyjnego. Zaś poziom bezpieczeństwa w kraju wpływa w oczywisty sposób na gospodarkę i na poziom zainteresowania zagranicznych inwestorów.

W przypadku antyszczepionkowców przez wiele lat nie doceniano zagrożenia. Uważano, że chodzi o margines, grupkę ekscentryków. Nagle okazało się, że bzdurne tezy znajdują wcale duży posłuch, a powtarzają je również ludzie, których z racji inteligencji i wykształcenia trudno o to posądzać. Wówczas dopiero ruszono z bardziej intensywnymi działaniami.

Takiego błędu nie można popełnić w przypadku mitów o zabójczym 5G. Trzeba monitorować społeczną świadomość, nastroje, dostarczać wiedzy. Nie szydzić z ludzkiej naiwności, ale tłumaczyć. Nie obrażać, lecz rozmawiać. A jednocześnie stanowczo reagować na wszelkie próby niszczenia infrastruktury. Na pewno zapisy dotyczące ochrony infrastruktury krytycznej powinny znaleźć się w przygotowywanym w BBN projekcie ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Chociaż zdaję sobie sprawę, że zapisać jest najprościej, a skutecznie realizować – najtrudniej. Jeszcze raz się okazuje, że w tych jak i wielu innych przypadkach edukacja społeczna jest kluczem do rozwoju nowoczesnej cywilizacji.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…