Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Polska konsekwentnie wspiera szeroką współpracę NATO z krajami Bałkanów Zachodnich w zakresie dialogu polityczno-wojskowego i pomocy reformatorskiej.

Opowiadamy się również za rozwijaniem współpracy UE-NATO w regionie w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i dezinformacji oraz budowania silnych, odpornych struktur państwowych - powiedział w macedońskiej Ochrydzie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

W dyskusji panelowej z udziałem premierów Serbii, Albanii, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny, a także ministrów spraw zagranicznych Austrii i Turcji, poświęconej tematowi synergii działań UE i USA wobec Bałkanów Zachodnich, minister Rau podkreślił znaczenie bliskiej współpracy transatlantyckiej nie tylko dla bezpieczeństwa całego obszaru atlantyckiego, ale także dla przyszłości regionu Bałkanów Zachodnich. Wskazał też na znaczenie procesu rozszerzenia NATO dla stabilizacji regionu, podkreślając, że dla Macedonii Północnej, która w ubiegłym roku została trzydziestym członkiem Sojuszu, był to historyczny moment. 
Szef polskiego MSZ w swoim wystąpieniu zaakcentował, że Polska zdecydowanie wspiera europejskie aspiracje państw Bałkanów Zachodnich. - Polska będzie zdecydowanie opowiadać się za otwarciem negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią podczas słoweńskiej prezydencji w Radzie UE - zapowiedział minister Rau. Zwrócił także uwagę na solidarność Polski i całej UE z państwami Bałkanów Zachodnich w kontekście walki z pandemią COVID-19. Wskazał również na możliwości, jakie państwom regionu Bałkanów Zachodnich daje Inicjatywa Trójmorza, w którą aktywnie zaangażowane są Stany Zjednoczone. 

- Jesteśmy otwarci na współpracę między krajami Inicjatywy Trójmorza i partnerami z Bałkanów Zachodnich we wspólnej realizacji strategicznych projektów infrastrukturalnych, wzmacniając tym samym połączenia w sektorach transportu, energetyki i technologii cyfrowych – mówił podczas swojego wystąpienia.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…