Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Neutralność klimatyczna jest wyzwaniem bez precedensu i łączy się z koniecznością dokonania istotnych zmian zarówno na etapie produkcji, jak również konsumpcji dóbr – podkreślił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, podczas Kongresu 590 w Jasionce.

W trakcie panelu dyskusyjnego „Ochrona Środowiska - interes gospodarczy Polski” wiceminister podkreślił, że spowolnienie, a następnie powstrzymanie zmian klimatu jest obecnie jednym z największych wyzwań przed którym stoi społeczność międzynarodowa.

- Nie ma jednakowej recepty na neutralność klimatyczną dla wszystkich– zaznaczył wiceminister Mazurek. - Ze względu na różne uwarunkowania gospodarcze, społeczne czy nawet dostępne zasoby naturalne, każde państw będzie musiało znaleźć optymalną dla siebie ścieżkę – dodał Mazurek.

Wiceszef resortu przypomniał również, że obecnie trwają dalsze prace na szczeblu Unii Europejskiej, które mają określić wytyczne do przygotowania i przyjęcia strategii klimatycznej UE do 2050 r. Zaznaczył też, że w opinii Polski oraz części pozostałych państw członkowskich decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta dopiero po bardzo dokładnym ocenieniu wszystkich szans i zagrożeń.

- Podniesienie lub przyspieszenie zobowiązań redukcyjnych Unii musi wiązać się ze szczegółowym określeniem podziału ciężarów redukcyjnych między państwa i branże gospodarki – podkreślił wiceminister.

Dodał również, że osiągnięcie neutralności klimatycznej przez UE powinno mieć miejsce zgodnie z Porozumieniem paryskim.

Wiceminister Mazurek zwrócił ponadto uwagę, że pod nadzorem Ministra Środowiska funkcjonuje około 40 programów priorytetowych, które obejmują wszystkie obszary konieczne dla realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…