Poszkodowany w wypadku powinien zapytać lekarza o najnowsze osiągnięcia w medycyny, które pozwolą mu jak najszybciej powrócić do zdrowia. Większość z nas - jako pacjentów - jest przyzwyczajona do korzystania z ograniczonego i często przestarzałego koszyka świadczeń NFZ - Beata Szlapińska-Pawłów (EUCO)
Uczulam i podkreślam - w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni budżetem, nie musimy wybierać najtańszych metod leczenia - tym czym mamy się kierować wraz z lekarzem prowadzącym to wybór procesu leczenia, który najlepiej i najszybciej przywróci sprawność, mówi mec. Beata Szlapińska-Pawłów (EUCO)
Poszkodowani mogą domagać się zwrotu kosztów poniesionych na leczenie, ale niewielu Polaków ma odłożone duże sumy na czarną godzinę. Dlatego istnieje druga, bardzo korzystna, możliwość -osoby, które ucierpiały w wypadkach mają prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o wyłożenie „z góry" kwoty potrzebnej na leczenie i rehabilitację. Należy gromadzić wszystkie rachunki i faktury - a ich opisy muszą być bardzo precyzyjne, żeby ubezpieczyciel nie kwestionował celowości tych wydatków.
To co mogę poradzić - gdy już wiemy w jaki sposób powinno przebiegać nasze leczenie - sprawdźmy czy proponowane świadczenia realizuje publiczna służba zdrowia, a jeśli tak - czas oczekiwania. Jeżeli odrobimy to zadania - będziemy mogli poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, że sprawdziliśmy możliwości „bezkosztowego" leczenia. Z doświadczenia Europejskiego Centrum Odszkodowań wiemy, że taki argument dobrze mieć w zanadrzu - łatwiej odzyskamy nasze pieniądze i nie spotkamy się z zarzutem, że mogliśmy dany zabieg czy operację przeprowadzić ze środków NFZ" - mówi Szlapińska-Pawłów.
„Nie ma zamkniętego katalogu świadczeń, operacji czy zabiegów, z których możemy skorzystać - postęp medycyny jest bardzo dynamiczny i najważniejszy jest jak najszybszy powrót do zdrowia. Jeżeli lekarze uznają, że potrzebne są nowoczesne sposoby pionizowania, czy leczenie komórkami macierzystymi - mamy prawo do takich zabiegów. Po raz kolejny powtórzę - w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni ceną. Sąd Najwyższy nie wykluczył nawet możliwości leczenia za granicą, korzystania z metod innowacyjnych i będących w fazie wdrażania.
Warto powiedzieć lekarzowi - „Panie doktorze, niech Pan nie ogranicza się tylko do metod powszechnie stosowanych, dostępnych w publicznych ośrodkach - proszę wybierać takie sposoby leczenia, które sprawią, że jak najszybciej wyzdrowieję". Namawiam do wyjścia poza katalog świadczeń refundowanych przez NFZ", dodała mec. Beata Szlapińska-Pawłów (EUCO)
Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) jest liderem rynku odszkodowań w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. W ciągu 15 lat EuCO pomogło już 300 tysiącom osób i uzyskało dla Nich 2 miliardy złotych, a 40 tysięcy współpracowników wspiera poszkodowanych w wypadkach oraz ich bliskich. Od 2010 roku EuCO notowane jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy
Mateusz Morawiecki
Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.
Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.
Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.
Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.
Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem
Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.