Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Lekarz ze stetoskopem

Poszkodowany w wypadku powinien zapytać lekarza o najnowsze osiągnięcia w medycyny, które pozwolą mu jak najszybciej powrócić do zdrowia. Większość z nas - jako pacjentów - jest przyzwyczajona do korzystania z ograniczonego i często przestarzałego koszyka świadczeń NFZ - Beata Szlapińska-Pawłów (EUCO)

Uczulam i podkreślam - w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni budżetem, nie musimy wybierać najtańszych metod leczenia - tym czym mamy się kierować wraz z lekarzem prowadzącym to wybór procesu leczenia, który najlepiej i najszybciej przywróci sprawność, mówi mec. Beata Szlapińska-Pawłów (EUCO)

Poszkodowani mogą domagać się zwrotu kosztów poniesionych na leczenie, ale niewielu Polaków ma odłożone duże sumy na czarną godzinę. Dlatego istnieje druga, bardzo korzystna, możliwość -osoby, które ucierpiały w wypadkach mają prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o wyłożenie „z góry" kwoty potrzebnej na leczenie i rehabilitację. Należy gromadzić wszystkie rachunki i faktury - a ich opisy muszą być bardzo precyzyjne, żeby ubezpieczyciel nie kwestionował celowości tych wydatków.

To co mogę poradzić - gdy już wiemy w jaki sposób powinno przebiegać nasze leczenie - sprawdźmy czy proponowane świadczenia realizuje publiczna służba zdrowia, a jeśli tak - czas oczekiwania. Jeżeli odrobimy to zadania - będziemy mogli poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, że sprawdziliśmy możliwości „bezkosztowego" leczenia. Z doświadczenia Europejskiego Centrum Odszkodowań wiemy, że taki argument dobrze mieć w zanadrzu - łatwiej odzyskamy nasze pieniądze i nie spotkamy się z zarzutem, że mogliśmy dany zabieg czy operację przeprowadzić ze środków NFZ" - mówi Szlapińska-Pawłów.

„Nie ma zamkniętego katalogu świadczeń, operacji czy zabiegów, z których możemy skorzystać - postęp medycyny jest bardzo dynamiczny i najważniejszy jest jak najszybszy powrót do zdrowia. Jeżeli lekarze uznają, że potrzebne są nowoczesne sposoby pionizowania, czy leczenie komórkami macierzystymi - mamy prawo do takich zabiegów. Po raz kolejny powtórzę - w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni ceną. Sąd Najwyższy nie wykluczył nawet możliwości leczenia za granicą, korzystania z metod innowacyjnych i będących w fazie wdrażania.

Warto powiedzieć lekarzowi - „Panie doktorze, niech Pan nie ogranicza się tylko do metod powszechnie stosowanych, dostępnych w publicznych ośrodkach - proszę wybierać takie sposoby leczenia, które sprawią, że jak najszybciej wyzdrowieję". Namawiam do wyjścia poza katalog świadczeń refundowanych przez NFZ", dodała mec. Beata Szlapińska-Pawłów (EUCO)

Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) jest liderem rynku odszkodowań w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. W ciągu 15 lat EuCO pomogło już 300 tysiącom osób i uzyskało dla Nich 2 miliardy złotych, a 40 tysięcy współpracowników wspiera poszkodowanych w wypadkach oraz ich bliskich. Od 2010 roku EuCO notowane jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.