Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Projekt architektoniczny muzeum. Lewe skrzydło przypomina skrzydło, prawa część budynku budzi skojarzenia z koroną, ale nie narzuca ich, wejście po środku spaja obie części jest to wysunięty pawilon.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński złożył wizytę na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Wręczył również powołanie dyrektorowi instytucji. To kolejna instytucja muzealna współtworzona przez MKiDN. 

- Muzeum będzie poświęcone systemowi wartości Jana Pawła II – o tym zawsze powinniśmy pamiętać – podkreślił Gliński. - Chcemy tu również upamiętnić polskich Sprawiedliwych - ludzi, którzy w czasie ciężkiej próby zachowali się heroicznie – dodał wicepremier.

W jego przekonaniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu doskonale wpisuje się w prowadzoną przez polskie władze politykę historyczną. - Przez wiele lat była ona niestety zaniedbywana. Obecnie budujemy m.in. największe polskie muzeum - Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, Muzeum Kresów w Lublinie czy Muzeum Sybiru w Białymstoku – podkreślił wicepremier. 

Dodał, że budowa postępuje zgodnie z harmonogramem. - Mam nadzieję, że terminy zostaną dotrzymane i kompleks budowany w Toruniu wzbogaci się o to wspaniałe muzeum –podkreślił Gliński.

Podczas wizyty w Toruniu minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył powołanie na dyrektora Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu o. dr. Marianowi Sojce CsSR. Ojciec Sojka będzie pełnił tę funkcję do 1 lipca 2022 r. ​

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie prezentowało ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata. W muzeum eksponowane będą m.in. gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek relacje świadków z czasów II wojny światowej (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 r.). 

- Będą tu również prezentowane unikalne relacje dotyczące stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – przypomniał minister kultury. 

Muzeum tworzą wspólnie MKiDN oraz Fundacja Lux Veritatis.

Tuż obok Muzeum powstanie „Park Pamięci”, który uhonoruje bohaterów II wojny światowej. Budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu – według wstępnych planów – zakończy się w marcu 2021 r.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

69% szczęśliwych Polaków

Photo by Robert Collins on Unsplash

Dzisiejszy dzień obfitował w ważne wydarzenia. Powołany został nowy rząd, a Piotr Woźniak, prezes PGNiG ogłosił, że jego firma nie będzie przedłużać kontraktu jamalskiego z Gazpromem.

Więcej…

Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych. Program wsparcia talentów informatycznych

Pilotażowa edycja Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu rusza obecnie w ośmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim
Pilotażowa edycja Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu rusza obecnie w ośmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim

Ministerstwo cyfryzacji ruszyło z jednym ze swoich najważniejszych projektów – programem wsparcia młodych talentów informatycznych. Przeznaczyło na ten cel ponad 82 mln zł.

Więcej…

Zrównoważone rolnictwo potrzebuje małych gospodarstw rodzinnych

Para rąk trzymająca kupkę ziemi

- Zastanówmy się wspólnie jak wykorzystać zasoby doradztwa rolniczego do tych wszystkich przedsięwzięć, które będziemy starali się wdrażać w najbliższych czterech latach – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego. 

Więcej…

Pamiętajcie o naszych pieniądzach

Racją istnienia banków nie jest dobre samopoczucie ich akcjonariuszy, podobnie jak racją wprowadzania regulacji ostrożnościowych nie jest dzielenie instytucji finansowych na lepsze i gorsze

Racją istnienia banków nie jest dobre samopoczucie ich akcjonariuszy, podobnie jak racją wprowadzania regulacji ostrożnościowych nie jest dzielenie instytucji finansowych na lepsze i gorsze. W obu przypadkach chodzi o interes klientów.

Więcej…

mLegitymacja studencka - zniżki w zasięgu smartfona

mLegitymacja wyświetlona na smartfonie
SGH jest pierwszą warszawską uczelnią, której studenci mogą korzystać z mLegitymacji.

650 tysięcy Polaków w swoich telefonach ma zainstalowaną naszą aplikację mObywatel. To grono lada moment się powiększy o… studentów. To dla nich przygotowaliśmy nowe udogodnienia.

Więcej…