Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 rok. Polska w ciągu roku skoczyła do góry o dwa oczka. 

Coroczne unijne sprawozdania podsumowują odpowiednie wskaźniki wydajności cyfrowej Europy i śledzą ewolucję krajów UE w zakresie konkurencyjności cyfrowej. KE od sześciu  lat monitoruje postępy państw członkowskich w tym obszarze.

- Z roku na rok idzie nam coraz lepiej, choć - z czego zdajemy sobie sprawę - nadal mamy nad czym pracować - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W tym roku uzyskaliśmy wynik 45, w stosunku do średniej unijnej 52,6. Rok wcześniej zdobyliśmy 41,6 ( średnia unijna 52,5). Pod względem kapitału ludzkiego znaleźliśmy się na 22. pozycji. Nie jest źle, ale już w kolejnych raportach powinno być dużo lepiej.

- Na wielu polach prowadzimy intensywne działania na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli - mówi minister. - Jednym z naszych najnowszych działań jest przygotowanie nowej strategii - Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Koncentrujemy się w niej na umiejętnościach, które są potrzebne obywatelom, specjalistom w dziedzinie ICT, pracownikom MŚP oraz pracownikom administracji publicznej – dodaje Zagórski. 

- Pracujemy też nad nowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2021–2027. Tutaj koncentrujemy się na m.in. wsparciu rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, e-usługach, ale także na podstawowych i zaawansowanych umiejętnościach cyfrowych, podnoszeniu kwalifikacji oraz zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłości – dodaje szef MC.

W ostatnich miesiącach podjęliśmy też wiele innych działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych Polaków. Prowadzimy np. kampanię „e-Polak potrafi”.

- Na poziomie krajowym już widzimy jej efekty. Liczymy na to, że w przyszłorocznym raporcie zobaczymy je także na poziomie europejskim - mówi minister cyfryzacji.

- Prowadzimy i finalizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki nim Polacy z różnych części kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu. Niebawem ruszą kolejne inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe. W tym zakresie nie zapominamy o nikim, zaczynając od nauki dzieci po pracę z seniorami - dodaje Zagórski.

- W rankingu DESI z roku na rok radzimy sobie coraz lepiej - to efekt naszej konsekwentnej pracy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mamy jeszcze nad czym pracować. Robimy to, a efekty będzie można zobaczyć w przyszłorocznej edycji rankingu - stwierdza na zakończenie minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Schirmer: Uczciwa ustawa reprywatyzacyjna wyeliminuje patologie

Rozmowa z Marcinem K. Schirmerem, prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: FPA - pieniądze mają trafić do gospodarki i pracować

Małgorzata Jarosińska-Jedynak /PAP/Youtube

Sieraków i Jarocin to miejscowości w woj. wielkopolskim, które odwiedziła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Więcej…

Pawlak: H lekiem na całe zło?

By Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) - Praca własna, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10942422

Choć rok 2050, kiedy - według zamierzeń Brukseli - cała Unia Europejska zostanie zdekarbonizowana, tj. „uwolniona” od węgla (kamiennego i brunatnego) wydaje się mocno odległy, już obecnie zarówno władze unijne, jak i nasz rząd podejmują konkretne działania, by ten cel zrealizować.

Więcej…

Pracodawca Godny Zaufania po raz dziesiąty

Photo by Clayton Cardinalli on Unsplash

W listopadzie 2020 roku odbędzie X jubileuszowa edycja konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. To ważna weryfikacja dla przedsiębiorców i skuteczny kompas dla pracowników szukających atrakcyjnego zatrudnienia.

Więcej…

Kurtyka: Polska unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Photo by Laura Ockel on Unsplash

Ożywienie gospodarek po pandemii COVID-19 w zgodzie z zapisami Porozumienia paryskiego to główny temat 4. spotkania ministrów ds. klimatu (Ministerial on Climate Action – MoCA).

Więcej…