Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- ARP od lat prowadząca restrukturyzację przedsiębiorstw, dziś swoje doświadczenie i środki finansowe wykorzystuje na rzecz odbudowy potencjału miast średnich. Dzięki Programowi Fabryka, wpisującemu się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wspieramy zrównoważony rozwój całej Polski - powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podczas jednej debaty podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy–Zdrój.

- Planujemy zbudować w wielu miastach biurowce o łącznej powierzchni 300 tys. mkw. Zatrudnienie znajdzie w nich 30 tys. osób.

Śliwowski podkreślił , że ARP, od lat kojarzona z ratowaniem przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji, chce wykorzystać swoje doświadczenie w odbudowie potencjału miast. - Dlatego aktywnie włączamy się w realizację Pakietu dla miast średnich. Wiele z nich, niegdyś ikony przemysłu, utraciło swoje znaczenie gospodarcze. Mieszkańcy emigrują w poszukiwaniu pracy, a to przyczynia się do ich powolnego upadku. Chcemy dać miastom impuls do rozwoju. Dlatego przygotowaliśmy Program Fabryka, w ramach którego planujemy zbudować centra biurowo-usługowe w wybranych lokalizacjach. Przeanalizowaliśmy sytuację gospodarczo-społeczną 38 miast i spośród nich wybraliśmy grupę do pierwszego etapu Programu. Oprócz Radomia, gdzie trwają już prace nad rewitalizacją Fabryki Broni, planujemy do końca 2018 r. podpisać dwa-cztery listy intencyjne z miastami, które w naszej ocenie mają największy potencjał na sukces wspólnej inwestycji – stwierdził dalej Śliwowski.

Wiceprezes poinformował, że ideą Programu Fabryka jest wsparcie rozwoju sektora usług biznesowych, poprzez zwiększenie podaży powierzchni biurowych w miastach średniej wielkości, w których zapotrzebowanie na biura jest większe niż ich dostępność.

- Powierzchnie te będą adresowane przede wszystkim do sektora IT oraz firm outsourcingowych. Adresatem oferty będą także publiczne jednostki administracji rządowej i samorządowej, które w ramach polityki dekoncentracji będą przenosić swoje siedziby z miast aglomeracyjnych do tańszych miast regionalnych. Wpłynie to pozytywnie na zmniejszenie grupy osób dojeżdżających codziennie do pracy do wielkich miast oddalonych od miejsca zamieszkania nawet o ponad 2 godziny drogi lub wyjeżdżających na stałe ze swojego miejsca zamieszkania. Zmniejszy to koszty społeczne i finansowe wielu rodzin – dodał wiceprezes ARP.

Biurowce, które powstaną w ramach Programu Fabryka mają być przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów: dobra lokalizacja (np. centrum) lub dostępność komunikacyjna w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów, udogodnienia dla rowerzystów (ścieżki rowerowe w pobliżu, miejsca dla rowerów).

Program Fabryka został zainaugurowany w czerwcu br. w Radomiu. Miasto to stanowi wyjątek w Programie, gdyż tam nie powstanie nowy budynek, a zostanie zrewitalizowana dawna Fabryka Broni i przebudowana na nowoczesny obiekt biurowy. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program. Koncepcja modernizacji Fabryki Broni obejmuje zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni prawie 18 tysięcy m2 przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu.