Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Samochód ciężarowy HEMTT (Oshkosh PLS) w Polsce

- 20 lat temu Polska dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś należy do liderów NATO, chociażby dlatego, że wydajemy 2% naszego PKB na obronność – stwierdził Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

 

20 lat od wejścia Polski do NATO

- Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego na Łotwie, Rumunii, Afganistanie, w Iraku, a także w innych misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział minister.

Błaszczak odbywał wizytę w Żaganiu, gdzie stacjonuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej oraz jednostka Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którą tworzą amerykańscy żołnierze. Spotkanie z polskimi i amerykańskimi żołnierzami otwiera cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Podczas pobytu w jednostce minister zapoznał się z zadaniami realizowanymi przez dywizję i jednostki podległe oraz obejrzeli pokaz dynamiczny, który odbył się na pasie ćwiczeń taktycznych „Joanna”.

Współpraca z Amerykanami

- Chciałbym podziękować żołnierzom, którzy na co dzień ze sobą ćwiczą, żołnierzom polskim i amerykańskim – mówił min. Błaszczak. - Byliśmy świadkami ćwiczeń i wydarzeń, tu na poligonie, które potwierdzają doskonałe przygotowanie i profesjonalizm, zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak i amerykańskich. Ta współpraca odbywa się w sposób bardzo płynny, procedury związane z postępowaniem na polu walki są przez oba wojska znane. Żołnierze polscy rozumieją się doskonale z żołnierzami amerykańskimi – dodał szef MON.

Minister Błaszczak podkreślił, że Polska należy dziś do liderów tego sojuszu i jest czynnie zaangażowana w działania organizacji. - Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego, także na Łotwie, w Rumunii, Afganistanie, Iraku, czy innych misjach podejmowanych przez NATO – zakończył minister.