Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Codziennie ponad 9 tys. żołnierzy Wojska Polskiego pełniło swoją służbę w okresie Świąt Wielkanocnych. Realizowane były dwie operacje.

Operacja dotycząca uszczelniania granic, a więc wzmocnienia granic razem ze Strażą Graniczną, za którą odpowiedzialny jest gen. Tomasz Piotrowski i operacja dotycząca zapewnienia bezpieczeństwa wewnątrz kraju, za którą odpowiedzialny jest gen. Wiesław Kukuła - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wideokonferencji prasowej.

– Chciałem podziękować wszystkim żołnierzom i ich przełożonym. Żołnierze nie mieli świąt. Wojsko Polskie pozostawało w pełnej gotowości, aby nieść pomoc potrzebującym i tak też będzie w przyszłości – powiedział podczas konferencji szef MON.

- Chciałbym podkreślić, że to był bezpieczny czas. Wojsko Polskie zapewniło należne wsparcie Straży Granicznej i Policji. Aktywność ta sprowadzała się przede wszystkim do wspólnych patroli ze Strażą Graniczną i Policją.  (…) Zadanie, które wypełniały Wojska Operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej obejmowały transport z lotnisk do miejsc składowania, a następnie do szpitali materiałów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa medycznego - powiedział szef MON.

- Pod opieką Wojsk Obrony Wojsk Terytorialnej pozostaje ponad 1100 kombatantów. Żołnierze WOT docierali nawet do najmniejszych miejscowości, do ludzi starszych mieszkających z dala od miast, a zatem do każdego, kto potrzebował pomocy. Ta pomoc to jest obowiązek przede wszystkim samorządu terytorialnego i tu nie było tak jakbyśmy się tego spodziewali. Te obwiązki przyjęło na siebie wojsko. Podczas Świąt Wielkanocnych dyżurowało tylko 3 proc. gmin i co ósmy powiat. To zbyt mało, ale żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zapewnili bezpieczeństwo. Ponad 2 tys. osób skorzystało z infolinii prowadzonej przez żołnierzy WOT- mówił minister.

Na podstawie decyzji szefa MON działania administracji państwowej, służb oraz samorządów na rzecz ograniczania rozprzestrzeniana się koronawirusa wspierają podchorążowie i pracownicy uczelni wojskowych. Wielu z nich, obok żołnierzy bierze także udział w akcjach honorowego krwiodawstwa.

- W czasie świąt funkcjonowały także laboratoria obsługiwane przez wojsko. 7 laboratoriów wykonywało testy, w tym 5 stacjonarnych i 2 mobilne. Jeśli chodzi o transport, to transport dokonywany był również przez Siły Powietrzne, a więc pełna koordynacja potrzeb w tym zakresie była zapewniona – mówił minister.

Minister Błaszczak przypomniał również, że według badań opinii publicznej ponad 83 proc.  Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego. – To jest bardzo dobry rezultat, który oddaje zaangażowanie Wojska Polskiego w wypełnianie tych obowiązków. To jest powód do dumy i satysfakcji dla każdego żołnierza Wojska Polskiego - powiedział.

Szef MON poinformował również o żołnierzach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. -  Chcę poinformować, że u 74 żołnierzy i 36 pracowników resortu obrony narodowej potwierdzono koronawirusa, 6 żołnierzy wyzdrowiało, 2 pracowników także wyzdrowiało. Podkreślam, że wprowadzone bardzo restrykcyjne zasady dotyczące funkcjonowania Wojska Polskiego w tym okresie spowodowały, że Wojsko Polskie jest na straży i jest gotowe do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom – mówił minister.

{crossposting}