Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Rok temu zgłosiłem swój pomysł na konkurs z okazji stulecia polskiej niepodległości, skierowany do twórców współpracujących z oddziałami terenowymi TVP. Został on ciepło przyjęty przez zarząd Telewizji Polskiej.  - mówi dyrektor TVP Historia Piotr Legutko.

Na realizację projektu otrzymaliśmy milion złotych. Efekty, w postaci zwycięskich filmów dokumentalnych i reportaży o polskiej niepodległości, będziemy mogli zobaczyć w październiku na antenie TVP Historia.

Nie sposób wymienić wszystkich 20 tytułów, bo zajęłoby to zbyt dużo czasu. Podam jednak kilka przykładowych produkcji. W niedzielne wieczory pokażemy kim byli często zapomniani już dziś bohaterowie tamtych lat: Paweł Cyms, Tadeusz Tertil, bracia Pomarańscy czy płk. Stanisław Sobieszczak. Przypomnimy losy batalii pod Jastkowem, Szubinem, frontowe dzieje legionistów. Opowiemy o orlętach lwowskiego, losach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 13. Pułku Ułanów Wileńskich, ale także mało znanym sporze o Morskie Oko.

Warto podkreślić, że choć mówi się o stuleciu niepodległości, to sama walka o nią zaczęła się już wcześniej.

Dlatego polecam cykl „Marzyciele” opowiadającą o ludziach którzy „wymyślili” nam Wolną Polskę, przygotowujących pod nią „grunt”, tak znanych jak Stanisław Wyspiański czy Jan Matejko, ale także o tych mniej docenianych – jak Władysław Czartoryski, Juliusz Leo czy Henryk Jordan.

Jest jeszcze jedna taka seria na którą na pewno zwróciłbym uwagę. W końcu trudno powiedzieć, byśmy przez te sto lat cały czas cieszyli się pełnią niepodległości i niezależności. Przeżyliśmy chociażby okres życia za żelazną kurtyną, który postaramy się przybliżyć w poniedziałkowe wieczory w programie „Z archiwum zimnej wojny”. Zobaczymy unikalne nagrania, nieznane zdjęcia i poznamy sensacyjne fakty z historii XX wieku. A przekażą je nam najważniejsze postacie polskiej emigracji. 

O tym „Jak było” z niepodległością, z radością z jej odzyskania, z dramatem jej utraty będzie dociekał w swoim programie, o takim właśnie tytule, Przemysław Babiarz, dyskutując z historykami i publicystami. 

Reasumując, TVP Historia istnieje już jedenaście lat. W dziejach tego kanału nie było jeszcze okresu tylu premier jednocześnie, co bardzo mnie cieszy. W końcu sam kanał kojarzony był do tej pory głównie z archiwalnymi materiałami. Mam nadzieję, że dzięki tegorocznej jesieni, uda nam się ten wizerunek zmienić.