Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka wziął udział w Brukseli w konferencji nt. COP24, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych ze zbliżającym się szczytem klimatycznym COP24.

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że Porozumienie paryskie było dokumentem politycznym, który definiował podstawowe założenia. Dlatego o ile uzyskanie konsensusu w 2015 r. wynikało z dyplomacji i dobrej woli światowych liderów, o tyle w Katowicach czeka na uczestników o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie do realizacji.

- Musimy stworzyć swego rodzaju „instrukcję obsługi”, która mówi w jaki sposób założenia Porozumienia paryskiego wprowadzić w życie. Tak naprawdę dopiero to, co wypracujemy w Katowicach uruchomi cykl działań po stronie państw stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – uważa Kurtyka.

Wiceszef resortu środowiska nawiązał ponadto do jednej z inicjatyw polskiej prezydencji, czyli do deklaracji ministerialnej o sprawiedliwej transformacji.

Uwzględnienie aspektu społecznego transformacji na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowe dla uzyskania społecznej aprobaty dla zachodzących zmian

- Jestem przekonany, że dzięki podpisaniu na szczycie w Katowicach deklaracji ministerialnej na temat sprawiedliwej transformacji temat ten zyska dodatkowe poparcie polityczne – oświadczył Kurtyka. - Długofalowe wdrożenie solidarnej transformacji pomoże wygenerować i zachować poparcie społeczne dla polityk ograniczania emisji – dodał wiceminister.

Przyszły prezydent COP24 wyjaśnił, że światowy krajobraz zmienia się dynamicznie. Dlatego hasłem mającego odbyć się w tym roku w Polsce najważniejszego szczytu klimatycznego na świecie będzie „Changing together”. Konferencja odbędzie się w Katowicach i nie jest to miejsce przypadkowe, bowiem obecnie Katowice są jednym z symboli skuteczności polskiej strategii transformacji gospodarczej i społecznej, a także jej pozytywnego oddziaływania na środowisko – stwierdził Kurtyka.