Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już ponad 192 mld zł skierowaliśmy na przeciwdziałanie skutkom pandemii. Tylko dobrze zarządzane państwo w przypadku niespodziewanego kryzysu może wdrożyć tak duże środki pomocowe - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji w Żyrardowie.

Minister przypomniała podjęte dotychczas działania. Jednym z nich było powołanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. 

- Żyrardów jest jednym z samorządów, który aktywnie włączył się w tę akcję. Rząd wsparł jego działalność kwotą ponad 150 mln zł oraz organizując sieć systemowego wsparcia. W ramach Korpusu, na bezpłatny numer infolinii 22 505 11 11 trafiło dotąd ponad 20 tysięcy zgłoszeń z prośbą o pomoc, a tę nadal niesie ponad 13 tysięcy wolontariuszy i ponad 300 organizacji młodzieżowych.

Zaznaczyła także, że - zarówno zakres wsparcia jak i skala przeznaczonych na ten cel nakładów jest rekordowa w skali całej Unii Europejskiej. Środki finansowe, wynoszące ponad 9,4 proc. PKB, oraz zainicjowane programy przyniosły pozytywne efekty. Wskaźnik PKB Polski zanotował spadek o 2,8 proc., czyli znacznie mniej niż w Unii Europejskiej, gdzie PKB obniżyło się w zeszłym roku średnio o 7,4 proc. 

- Działania rządu zmierzają do tego, byśmy byli gotowi na płynne wychodzenie z kryzysu – podkreśliła minister Maląg. - Mamy przed sobą cały czas dwa cele: ratowanie życia i zdrowia Polaków oraz troskę o miejsca pracy. Z całej puli środków przekazanych w ramach narzędzi pomocowych, ponad 36 mld zł trafiło dotąd do firm znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, w tym także do Żyrardowa. Konferencja odbyła się właśnie w jednej z firm na tym terenie - AQUA ŻYRARDÓW, to spółka gminna, która otrzymała rządową pomoc w wysokości ponad 900 tys. zł.

- Jak pokazuje czas, inwestycja w Polskę i w Polaków ma wysoką stopę zwrotu. I te inwestycje będą kontynuowane - mówiła minister Maląg, przypominając, że w trakcie lipcowego szczytu Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wywalczył największe w historii Unii Europejskiej środki dla Polski - blisko 770 mld zł. 

Minister przypomniała, że obecnie są prowadzone konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one inwestowania środków z Funduszu Odbudowy, czyli 23,9 mld euro (108 mld zł)  bezzwrotnych dotacji. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…