Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już ponad 192 mld zł skierowaliśmy na przeciwdziałanie skutkom pandemii. Tylko dobrze zarządzane państwo w przypadku niespodziewanego kryzysu może wdrożyć tak duże środki pomocowe - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji w Żyrardowie.

Minister przypomniała podjęte dotychczas działania. Jednym z nich było powołanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. 

- Żyrardów jest jednym z samorządów, który aktywnie włączył się w tę akcję. Rząd wsparł jego działalność kwotą ponad 150 mln zł oraz organizując sieć systemowego wsparcia. W ramach Korpusu, na bezpłatny numer infolinii 22 505 11 11 trafiło dotąd ponad 20 tysięcy zgłoszeń z prośbą o pomoc, a tę nadal niesie ponad 13 tysięcy wolontariuszy i ponad 300 organizacji młodzieżowych.

Zaznaczyła także, że - zarówno zakres wsparcia jak i skala przeznaczonych na ten cel nakładów jest rekordowa w skali całej Unii Europejskiej. Środki finansowe, wynoszące ponad 9,4 proc. PKB, oraz zainicjowane programy przyniosły pozytywne efekty. Wskaźnik PKB Polski zanotował spadek o 2,8 proc., czyli znacznie mniej niż w Unii Europejskiej, gdzie PKB obniżyło się w zeszłym roku średnio o 7,4 proc. 

- Działania rządu zmierzają do tego, byśmy byli gotowi na płynne wychodzenie z kryzysu – podkreśliła minister Maląg. - Mamy przed sobą cały czas dwa cele: ratowanie życia i zdrowia Polaków oraz troskę o miejsca pracy. Z całej puli środków przekazanych w ramach narzędzi pomocowych, ponad 36 mld zł trafiło dotąd do firm znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, w tym także do Żyrardowa. Konferencja odbyła się właśnie w jednej z firm na tym terenie - AQUA ŻYRARDÓW, to spółka gminna, która otrzymała rządową pomoc w wysokości ponad 900 tys. zł.

- Jak pokazuje czas, inwestycja w Polskę i w Polaków ma wysoką stopę zwrotu. I te inwestycje będą kontynuowane - mówiła minister Maląg, przypominając, że w trakcie lipcowego szczytu Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wywalczył największe w historii Unii Europejskiej środki dla Polski - blisko 770 mld zł. 

Minister przypomniała, że obecnie są prowadzone konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one inwestowania środków z Funduszu Odbudowy, czyli 23,9 mld euro (108 mld zł)  bezzwrotnych dotacji. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…