Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W trakcie VII Europejskiego Kongresu Samorządów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o korzyściach dla samorządów wynikających z rządowych programów budowy infrastruktury.

- Inwestycje infrastrukturalne są naszym wielkim zadaniem i wyzwaniem. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wszelki rozwój możliwy jest wtedy, kiedy możliwość skomunikowania obywateli i przewozu towarów stoi na odpowiednim poziomie. Dobry stan dróg i dostępność komunikacyjna są kluczowymi czynnikami, które powodują, że ludzie są w stanie odważnie prowadzić swoją działalność, niezależnie od tego, w którym regionie Polski kto mieszka i pracuje - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Osobną grupą programów zwiększających infrastrukturalny potencjał w polskich samorządach są te, dzięki którym gminy, powiaty i województwa otrzymują rządowe wsparcie w realizacji własnych inicjatyw. Największym z nich jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Uruchomiony w 2019 r. fundusz pomaga polskim gminom i powiatom w budowie i odbudowie dróg. Do tej pory już ponad 14 tys. km dróg lokalnych zostało objętych tym programem, na który przeznaczamy rocznie ok. 3,2 mld zł.

- Niedawno rozszerzyliśmy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg o możliwość dofinansowania budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. 11 kwietnia 2022 r., podpisaliśmy pierwszą umowę związaną z taką obwodnicą. To obwodnica Kolna w woj. podlaskim. W każdym polskim województwie powstaną po 3 takie obwodnice. To także odpowiedź na postulaty samorządów, zgłaszane regularnie do Ministerstwa Infrastruktury - podkreślił minister Adamczyk.

- Dobrodziejstwa i szanse związane z dobrym stanem infrastruktury oraz ryzyka związane z jej niedoborem znane są każdemu staroście, burmistrzowi i wójtowi w Polsce. Polski rząd także doskonale zdaje sobie sprawę, że inwestowanie w infrastrukturę jest inwestowaniem w przyszłość każdego polskiego obywatela - dodał minister Adamczyk.

Polskie samorządy - województwa, gminy i powiaty - wiele zyskują dzięki rządowym programom infrastrukturalnym. Po pierwsze - dzięki prowadzonym na wielką skalę, wielomiliardowym inwestycjom prowadzonym bezpośrednio przez państwo. Po drugie zaś - dzięki programom wspierającym inicjatywy samorządów i wspomagającym je w dziele budowy, odbudowy i organizacji transportu na swoim terenie.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…