Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Bitwa pod Monte Cassino to ważny element naszej świadomości narodowej. Służba ówczesnych żołnierzy Wojska Polskiego to wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy (…)

Walczyli w imieniu tych, którzy zostali pomordowani, walczyli za zrujnowane miasta i wsie, za upokorzonych, za wywiezionych do niewolniczej pracy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości na Monte Cassino.

Szef MON uczestniczył w uroczystościach organizowanych we Włoszech w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W uroczystości wzięli również udział harcerze, władze miasta Cassino oraz delegacje żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji polskich żołnierzy poległych w bitwie. Obchodom towarzyszyło odczytanie Apelu Poległych oraz odegranie utworu „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że bitwa pod włoskim Monte Cassino miała istotne znaczenie nie tylko dla Polski.

- Dziś ważny dzień dotyczący historii Polski, historii Włoch i historii wolnego świata. 77 lat temu miała miejsce bitwa o Monte Cassino. Bitwa, która wpłynęła na losy świata. (…) Są z nami obecni dziś żołnierze Wojska Polskiego, którzy na co dzień służą we Włoszech. Służą w dowództwie NATO w Neapolu. Służą w misji Unii Europejskiej na Sycylii. Tak jak przed laty, tak i teraz służą bezpieczeństwu, służą wolności naszych narodów - mówił minister.

Podczas tegorocznych obchodów szef MON otworzył ścieżkę edukacyjną, która na tablicach edukacyjnych upamiętnia walki stoczone pod Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na zakończenie uroczystości minister Mariusz Błaszczak zapalił znicz przy pomniku 6. Pułku Pancernego w Piedimonte.

- Przed chwilą razem z Panem burmistrzem Cassino mieliśmy sposobność odsłonięcia jednej z dwunastu tablic upamiętniających wydarzenia sprzed 77 lat. W sposób atrakcyjny upamiętniamy bitwę Monte Cassino. W ten sposób turyści z całego świata zwiedzając Monte Cassino mogą niejako umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody związane z bitwą. W sposób nowoczesny, atrakcyjny oddajemy pamięć tym, którzy tu walczyli - podkreślił szef MON.

W przeddzień uroczystości, które odbyły się na Cmentarzu Monte Cassino Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył we mszy świętej odprawionej w bazylice watykańskiej przy grobie świętego Jana Pawła II. Szef MON złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w przeddzień rocznicy 101. urodzin Papieża Polaka.

- Święty Jan Paweł II to najwybitniejszy z rodu Polaków. To wielka postać, to święty, który całym dziełem swego życia wpłynął na losy świata. To dzięki świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczamy wolność naszego kraju. To właśnie jemu zawdzięczamy to, że komunizm upadł, że ta zbrodnicza ideologia upadła.(...) Dziś pamięć o świętym Janie Pawle II, nasze modlitwy kierowane za jego wstawiennictwem, stanowią o naszym patriotyzmie, stanowią o naszej tożsamości narodowej i chrześcijańskiej - powiedział minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…