Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Bitwa pod Monte Cassino to ważny element naszej świadomości narodowej. Służba ówczesnych żołnierzy Wojska Polskiego to wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy (…)

Walczyli w imieniu tych, którzy zostali pomordowani, walczyli za zrujnowane miasta i wsie, za upokorzonych, za wywiezionych do niewolniczej pracy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości na Monte Cassino.

Szef MON uczestniczył w uroczystościach organizowanych we Włoszech w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W uroczystości wzięli również udział harcerze, władze miasta Cassino oraz delegacje żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji polskich żołnierzy poległych w bitwie. Obchodom towarzyszyło odczytanie Apelu Poległych oraz odegranie utworu „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że bitwa pod włoskim Monte Cassino miała istotne znaczenie nie tylko dla Polski.

- Dziś ważny dzień dotyczący historii Polski, historii Włoch i historii wolnego świata. 77 lat temu miała miejsce bitwa o Monte Cassino. Bitwa, która wpłynęła na losy świata. (…) Są z nami obecni dziś żołnierze Wojska Polskiego, którzy na co dzień służą we Włoszech. Służą w dowództwie NATO w Neapolu. Służą w misji Unii Europejskiej na Sycylii. Tak jak przed laty, tak i teraz służą bezpieczeństwu, służą wolności naszych narodów - mówił minister.

Podczas tegorocznych obchodów szef MON otworzył ścieżkę edukacyjną, która na tablicach edukacyjnych upamiętnia walki stoczone pod Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na zakończenie uroczystości minister Mariusz Błaszczak zapalił znicz przy pomniku 6. Pułku Pancernego w Piedimonte.

- Przed chwilą razem z Panem burmistrzem Cassino mieliśmy sposobność odsłonięcia jednej z dwunastu tablic upamiętniających wydarzenia sprzed 77 lat. W sposób atrakcyjny upamiętniamy bitwę Monte Cassino. W ten sposób turyści z całego świata zwiedzając Monte Cassino mogą niejako umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody związane z bitwą. W sposób nowoczesny, atrakcyjny oddajemy pamięć tym, którzy tu walczyli - podkreślił szef MON.

W przeddzień uroczystości, które odbyły się na Cmentarzu Monte Cassino Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył we mszy świętej odprawionej w bazylice watykańskiej przy grobie świętego Jana Pawła II. Szef MON złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w przeddzień rocznicy 101. urodzin Papieża Polaka.

- Święty Jan Paweł II to najwybitniejszy z rodu Polaków. To wielka postać, to święty, który całym dziełem swego życia wpłynął na losy świata. To dzięki świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczamy wolność naszego kraju. To właśnie jemu zawdzięczamy to, że komunizm upadł, że ta zbrodnicza ideologia upadła.(...) Dziś pamięć o świętym Janie Pawle II, nasze modlitwy kierowane za jego wstawiennictwem, stanowią o naszym patriotyzmie, stanowią o naszej tożsamości narodowej i chrześcijańskiej - powiedział minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…