Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Bitwa pod Monte Cassino to ważny element naszej świadomości narodowej. Służba ówczesnych żołnierzy Wojska Polskiego to wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy (…)

Walczyli w imieniu tych, którzy zostali pomordowani, walczyli za zrujnowane miasta i wsie, za upokorzonych, za wywiezionych do niewolniczej pracy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości na Monte Cassino.

Szef MON uczestniczył w uroczystościach organizowanych we Włoszech w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W uroczystości wzięli również udział harcerze, władze miasta Cassino oraz delegacje żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji polskich żołnierzy poległych w bitwie. Obchodom towarzyszyło odczytanie Apelu Poległych oraz odegranie utworu „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że bitwa pod włoskim Monte Cassino miała istotne znaczenie nie tylko dla Polski.

- Dziś ważny dzień dotyczący historii Polski, historii Włoch i historii wolnego świata. 77 lat temu miała miejsce bitwa o Monte Cassino. Bitwa, która wpłynęła na losy świata. (…) Są z nami obecni dziś żołnierze Wojska Polskiego, którzy na co dzień służą we Włoszech. Służą w dowództwie NATO w Neapolu. Służą w misji Unii Europejskiej na Sycylii. Tak jak przed laty, tak i teraz służą bezpieczeństwu, służą wolności naszych narodów - mówił minister.

Podczas tegorocznych obchodów szef MON otworzył ścieżkę edukacyjną, która na tablicach edukacyjnych upamiętnia walki stoczone pod Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na zakończenie uroczystości minister Mariusz Błaszczak zapalił znicz przy pomniku 6. Pułku Pancernego w Piedimonte.

- Przed chwilą razem z Panem burmistrzem Cassino mieliśmy sposobność odsłonięcia jednej z dwunastu tablic upamiętniających wydarzenia sprzed 77 lat. W sposób atrakcyjny upamiętniamy bitwę Monte Cassino. W ten sposób turyści z całego świata zwiedzając Monte Cassino mogą niejako umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody związane z bitwą. W sposób nowoczesny, atrakcyjny oddajemy pamięć tym, którzy tu walczyli - podkreślił szef MON.

W przeddzień uroczystości, które odbyły się na Cmentarzu Monte Cassino Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył we mszy świętej odprawionej w bazylice watykańskiej przy grobie świętego Jana Pawła II. Szef MON złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w przeddzień rocznicy 101. urodzin Papieża Polaka.

- Święty Jan Paweł II to najwybitniejszy z rodu Polaków. To wielka postać, to święty, który całym dziełem swego życia wpłynął na losy świata. To dzięki świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczamy wolność naszego kraju. To właśnie jemu zawdzięczamy to, że komunizm upadł, że ta zbrodnicza ideologia upadła.(...) Dziś pamięć o świętym Janie Pawle II, nasze modlitwy kierowane za jego wstawiennictwem, stanowią o naszym patriotyzmie, stanowią o naszej tożsamości narodowej i chrześcijańskiej - powiedział minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Płace rosną szybciej od inflacji - napędzają popyt na „M”

Ostatnie dane GUS o wzroście średniej płacy w maju o ponad 10% w porównaniu z majem ub. roku, wskazują, że - choć inflacja zbliża się do 5% (w maju wyniosła 4,7%) - zarabiamy realnie coraz więcej.

Więcej…

Nasi najlepsi – znamy laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda w minioną środę wręczyła laureatom statuetki "Teraz Polska"w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie Młody Promotor Polski.

Więcej…

Sarnowski: Spójny system ulg sprawdził się u Azjatyckich Tygrysów

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21.06.2021 r.

Więcej…

Morawiecki: Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na debacie dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Więcej…

Puda: Prawie 100% gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian

Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Więcej…