Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Bitwa pod Monte Cassino to ważny element naszej świadomości narodowej. Służba ówczesnych żołnierzy Wojska Polskiego to wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy (…)

Walczyli w imieniu tych, którzy zostali pomordowani, walczyli za zrujnowane miasta i wsie, za upokorzonych, za wywiezionych do niewolniczej pracy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości na Monte Cassino.

Szef MON uczestniczył w uroczystościach organizowanych we Włoszech w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W uroczystości wzięli również udział harcerze, władze miasta Cassino oraz delegacje żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji polskich żołnierzy poległych w bitwie. Obchodom towarzyszyło odczytanie Apelu Poległych oraz odegranie utworu „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że bitwa pod włoskim Monte Cassino miała istotne znaczenie nie tylko dla Polski.

- Dziś ważny dzień dotyczący historii Polski, historii Włoch i historii wolnego świata. 77 lat temu miała miejsce bitwa o Monte Cassino. Bitwa, która wpłynęła na losy świata. (…) Są z nami obecni dziś żołnierze Wojska Polskiego, którzy na co dzień służą we Włoszech. Służą w dowództwie NATO w Neapolu. Służą w misji Unii Europejskiej na Sycylii. Tak jak przed laty, tak i teraz służą bezpieczeństwu, służą wolności naszych narodów - mówił minister.

Podczas tegorocznych obchodów szef MON otworzył ścieżkę edukacyjną, która na tablicach edukacyjnych upamiętnia walki stoczone pod Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na zakończenie uroczystości minister Mariusz Błaszczak zapalił znicz przy pomniku 6. Pułku Pancernego w Piedimonte.

- Przed chwilą razem z Panem burmistrzem Cassino mieliśmy sposobność odsłonięcia jednej z dwunastu tablic upamiętniających wydarzenia sprzed 77 lat. W sposób atrakcyjny upamiętniamy bitwę Monte Cassino. W ten sposób turyści z całego świata zwiedzając Monte Cassino mogą niejako umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody związane z bitwą. W sposób nowoczesny, atrakcyjny oddajemy pamięć tym, którzy tu walczyli - podkreślił szef MON.

W przeddzień uroczystości, które odbyły się na Cmentarzu Monte Cassino Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył we mszy świętej odprawionej w bazylice watykańskiej przy grobie świętego Jana Pawła II. Szef MON złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w przeddzień rocznicy 101. urodzin Papieża Polaka.

- Święty Jan Paweł II to najwybitniejszy z rodu Polaków. To wielka postać, to święty, który całym dziełem swego życia wpłynął na losy świata. To dzięki świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczamy wolność naszego kraju. To właśnie jemu zawdzięczamy to, że komunizm upadł, że ta zbrodnicza ideologia upadła.(...) Dziś pamięć o świętym Janie Pawle II, nasze modlitwy kierowane za jego wstawiennictwem, stanowią o naszym patriotyzmie, stanowią o naszej tożsamości narodowej i chrześcijańskiej - powiedział minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…