Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzięki staraniom Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o unijne dofinansowanie budowy autostrady A1 od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna.

Wsparcie z UE na budowę ponad 80-km odcinka drogi wyniesie blisko 1,7 mld zł - ogłosił wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Autostrada A1 na odcinku od Częstochowy do Tuszyna, położona jest w ciągu międzynarodowej trasy E75. To ostatni, brakujący odcinek autostrady A1 w Polsce. Dofinansowanie unijne pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2021.

- Po wybudowaniu tego odcinka droga od Gdańska do granicy z Czechami będzie miała parametry autostrady. Inwestycja to szereg korzyści. Wpłynie między innymi na zwiększenie bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby wypadków, zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i usług oraz poprawi dostępność transeuropejskiego korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk - Adriatyk - wymienia minister Waldemar Buda.

W ramach projektu „Budowa autostrady A1, odc. koniec obwodnicy Częstochowy – Tuszyn” zostanie wybudowane prawie 81 km nowej drogi oraz między innymi mosty, wiadukty, Miejsca Obsługi Podróżnych i urządzenia ochrony środowiska. Odcinek od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna biegnie przez dwa województwa: łódzkie (63,81 km) i śląskie (16,91 km). Inwestycja ma zostać ukończona do listopada 2022 r.

- Autostrada A1 ma szczególnie znaczenie dla dostępności transportowej Polski i jej połączeń z sąsiednimi państwami z północy na południe od Trójmiasta przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Konurbację Górnośląską do południowej granicy - podkreśla minister Waldemar Buda.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…