Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej zakończyło konsultacje Umowy Partnerstwa - najważniejszego dokumentu określającego, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie z polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) w latach 2021-2027.

Jednym z elementów prac nad Umową Partnerstwa jest podział funduszy z polityki spójności na zarządzane przez marszałków programy regionalne. 75% środków na ten zostało już podzielonych. Pozostałe 25% jest nadal w puli. To pieniądze, które zostaną podzielone po rozmowach z MFiPR z marszałkami województw i zasilą pulę programów regionalnych. Na początek wiceszef resortu MFFiPR Waldemar Buda spotkał się z marszałkiem małopolskim Witoldem Kozłowski. 

- Każdy region ma szansę na dodatkowe fundusze z tzw. rezerwy programowej. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze około 7 miliardów euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Po negocjacjach dodatkowe środki zasilą budżety regionalnych programów operacyjnych, dzięki czemu możliwe będzie sfinansowanie większych inwestycji kluczowych dla rozwoju regionu. Do końca kwietnia  spotkamy się z marszałkami wszystkich województw - podkreślił minister Waldemar Buda. 

Podczas spotkania minister Buda rozmawiał z zarządem województwa małopolskiego o planach samorządów dotyczących wykorzystania funduszy unijnych w kolejnej perspektywie finansowej. 

- Na początek Małopolska może liczyć na 1,54 miliarda euro na program regionalny w przyszłej perspektywie finansowej UE. Jeśli marszałek przedstawi konkretne pomysły i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki - przypomniał wiceminister Waldemar Buda. 

Zaznaczył również, że województwo małopolskie jest również jednym z sześciu województw, które ma zostać objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Celem FST jest finansowanie działań służących łagodzeniu skutków społecznych i gospodarczych transformacji w kierunku zielonej gospodarki.

Pieniądze unijne trafią do województwa małopolskiego również z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych finansowanych ze środków polityki spójności.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…